Zapisz się na darmowy Newsletter a w każdą środę otrzymasz najświeższe informacje, porady ekspertów i komentarze do zmian w przepisach o ochronie środowiska!
Pytanie: Wytworzyliśmy odpad o kodzie 160304 - Nieorganiczne odpady inne niż wymienione w 160303 i 160380 w ilości 20 kg. Odpad jest spoza instalacji. Nie posiadamy na ten kod wpisu w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów ani w BDO. Chcemy jednak zewidencjować odpad w KEO w BDO. Jak powinniśmy postąpić? Czy mimo, że odpad należy do odpadów, które nie podlegają ewidencji możemy zaewidencjonować go w BDO nie dokonując wpisu w dziale XII (nie wytworzymy więcej niż 0,2MG w ciągu roku). Czy też należy uzupełnić ten wpis w BDO?
Pytanie: Czy przetwarzający odpady w instalacji w procesie R12 (odpady złomu metali żelaznych) musi zatrudnić kierownika, który posiada świadectwo stwierdzające kwalifikacje w zakresie gospodarowania odpadami?
Pytanie: Firma będzie realizowała projekt budowy nowego obiektu. Po przejęciu placu budowy od inwestora, trzeba będzie wyciąć rosnące na nim drzewa i krzewy. Inwestor w marcu 2021 roku uzyskał zgodę na wycinkę wraz z obowiązkiem nasadzeń zastępczych. Usługę wycinki drzew i krzewów będzie wykonywała firma podwykonawcza specjalizująca się w tego rodzaju pracach. Czy odpad powstały w wyniku wycinki drzew i krzewów należy przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)? Pod jakim kodem zaklasyfikować takie odpady?
Projekt regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków zostaje sporządzony przez radę gminy na podstawie projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wod.-kan. Jeżeli na terenie jednej gminy działa kilka przedsiębiorstw, rada gminy na podstawie dostarczonych projektów przygotowuje jeden, uniwersalny regulamin.
Jeżeli podmiot obowiązany do ponoszenia opłat za usługi wodne, któremu przekazano informację o ustaleniu wysokości opłaty stałej lub zmiennej, nie zgadza się z jej wysokością, może złożyć reklamację. Co należy wiedzieć o zasadach takiej reklamacji?
Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.
Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.
Pytanie: Czy firma, która nie przetwarza zużytego sprzętu elektronicznego, ale ma decyzję na zbieranie złomu w kodach 160214 oraz 160216, może zakupić w kraju złom w kodzie 160214 oraz 160216 i sprzedać go innemu podmiotowi? Czy można przekazać ten złom tylko w kraju innemu zbierającemu bądź przetwarzającemu, czy można też sprzedać za granice (kraje UE oraz spoza Unii).
Jeżeli ubiegasz się o wydanie pozwolenia zintegrowanego lub jego aktualizację, musisz uiścić opłatę rejestracyjną i opłatę skarbową. Podpowiadamy kiedy dokładnie trzeba wnieść każdą z tych opłat i co się stanie, jeśli tego nie zrobisz.
Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?
Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?