SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Odbiór wód deszczowych i roztopowych oraz ich zagospodarowania przez właściciela kanalizacji deszczowej

Pytanie: Czy spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi, natomiast to właściciel kanalizacji deszczowej, do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego oraz zajmuje się produkcją, przesyłem oraz dystrybucją ciepła i energii elektrycznej, produkuje również oraz dystrybuuje wodę pitną i przemysłową, oczyszcza ścieki, unieszkodliwia odpady, prowadzi obrót produktami naftowymi oraz uprawia rośliny energetyczne, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 Prawa wodnego zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowaniem tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Pytania i odpowiedziEmisja ścieków
25.04.2022

Prowadzisz sklep internetowy? Ciebie też dotyczą przepisy  o ochronie środowiska

Wielu właścicieli sklepów internetowych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich też dotyczą obowiązki z zakresu ochrony środowiska. Często pomijanym obowiązkiem jest składanie raportu do KOBiZE. A co jeszcze powinni wiedzieć sprzedawcy internetowi?

Porada ekspertaBDO

Ścieki z magazynowania destruktu asfaltowego – czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Miejsce, w którym magazynowane są odpady, powinny być zabezpieczone tak, aby do odpadów nie przedostawały się opady deszczu lub śniegu. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wówczas mogą powstawać niebezpieczne dla środowiska odcieki. Co to oznacza w praktyce? Czy odcieki z magazynowania destruktu asfaltowego mogą być niebezpieczne?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Czy zakup nowego pojazdu asenizacyjnego wymaga zmiany posiadanego zezwolenia na odbiór nieczystości ciekłych

Zgodnie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g) na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, wymagane jest uzyskanie zezwolenia. Czy zakup nowych pojazdów będzie oznaczał konieczność uzyskania nowego zezwolenia?

Porada ekspertaEmisja ścieków
31.03.2022

Pozwolenie na wyrównanie terenu ziemią

Pytanie: Czy osoba fizyczna, która chce przyjąć ziemię od innego podmiotu i wykorzystać ją do niwelacji powierzchni swojej nieruchomości położonej na terenie zalewowym, powinna mieć na wykonanie tych czynności jakieś pozwolenie?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
31.03.2022

Karta odpadu 15 01 02 - Opakowania z tworzyw sztucznych

Opakowania z tworzyw sztucznych obejmują wszystkie materiały opakowaniowe w przemyśle rolnym, budowlanym, spożywczym, chemicznym, a także w turystyce. Zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe jest bezpośrednio proporcjonalne do wzrostu gospodarczego, produkcji przemysłowej oraz handlu, ponieważ towary są wytwarzane, a następnie dystrybuowane zarówno lokalnie, jak i międzynarodowo. Wzrastające zainteresowanie ochroną środowiska generuje popyt na opakowania ekologiczne i wielokrotnego użytku, co otwiera nowe możliwości dla wyrobów tworzyw sztucznych na tym rynku.

Dokument do pobraniaOdpady i BDO
23.03.2022

Karta odpadu 03 01 05

W przemyśle drzewnym, meblarskim i papierniczym generuje się różnego rodzaju pozostałości po drewnie. Odpadki drzewne najczęściej powstają podczas obróbki drewna. W momencie, gdy trafiają one do sortowni, mogą pojawić się podczas różnych etapów procesu sortowania, na przykład podczas wstępnej selekcji w specjalnej kabinie lub na sitach używanych w procesie sortowania.

Dokument do pobraniaOdpady i BDO
22.03.2022

Czy można prowadzić dwa punkty skupu złomu na jednej działce

Pytanie: Dzierżawimy działkę, na której prowadzimy punkt skupu złomu. Działka jest jednak duża i zajmujemy tylko jej połowę. Znaleźliśmy osobę, która jest zainteresowana prowadzeniem takiej samej działalności i która mogłaby wydzierżawić pustą część działki. Czy jest to formalnie możliwe?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
18.03.2022

Czy sprzedawca odpadów musi prowadzić ewidencję i składać sprawozdania?

To czy sprzedawca odpadów (lub pośrednik w obrocie odpadami) musi prowadzić ewidencję odpadów i składać sprawozdania, zależy od tego, czy pełni on rolę jedynie sprzedawcy czy jest jednocześnie posiadaczem odpadów.            

Porada ekspertaBDO

W jakiej formie złożyć o pomoc de minimis - papierowej, czy elektronicznej

Jeżeli podmiot wprowadza produkty w opakowaniach na rynek krajowy i chce uzyskać ulgę w formie pomocy de minimis, musi złożyć stosowny wniosek.

Porada ekspertaBDO