Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWody Polskie zatwierdziły około 90% taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na lata 2021-2024. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, które nie zgadzały się ze stanowiskiem regulatora odnośnie do swojej taryfy, wnosiły odwołania. Wiele spraw ostatecznie trafiło do sądu. Jakie kwestie najczęściej były przedmiotem rozstrzygnięć?
Powierzchnię zajętą pod obiekty budowlane (kubaturowe, np. budynki, czy powierzchniowe, takie jak parkingi i ciągi pieszo jezdne), a także dodatkowe powierzchnie, które ulegną tymczasowemu przekształceniu na etapie budowy, określa się mianem powierzchni zabudowy. Czy ogniwa fotowoltaiczne zaliczają się do obiektów budowlanych i czy powierzchnia przez nie zajęta jest biologicznie czynną?
Pracownicy Wód Polskich wykonujący kontrolę gospodarowania wodami są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Sprawdź, czy przepisy również Ciebie dotyczą.
Do końca czerwca 2022 r. zarządca budynku lub lokalu musi złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Podpowiadamy, co się stanie, gdy deklaracja zostanie źle wypełniona lub niepodpisana.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracować wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących w jego posiadaniu. Jak przebiega procedura opracowania takiego planu?
Analiza ryzyka ujęcia wody jest najważniejszym elementem formalnoprawnym ochrony zasobów wód wykorzystywanych do produkcji wody pitnej. Prawo wodne używa tej nazwy na określenie nie tylko konkretnego dokumentu, ale także całego postępowania kończącego się sporządzeniem stosownej dokumentacji.