SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Jak postąpić w przypadku awarii SENT

Jeżeli system SENT nie działa i nie można wystawić zgłoszenia przewozu odpadów, należy uruchomić tzw. procedurę awaryjną. Najpierw trzeba się upewnić, że na stronie internetowej https://puesc.gov.pl/puesc została opublikowana informacja o awarii systemu SENT.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Co zrobić jeśli zatwierdzona taryfa nie wystarcza na pokrycie kosztów działalności 

Obecnie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne znajdują się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko przez rosnącą inflację, ceny energii i paliwa. Może się zatem okazać, że zatwierdzone przez organ regulacyjny taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków w 2021 roku są niewystarczające do pokrycia kosztów działalności. Co można zrobić w tej sytuacji?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Przesłanki do określenia taryfy tymczasowej

W określonych przypadkach organ regulacyjny może ustalić taryfę tymczasową. Czym jest taryfa tymczasowa i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc ją określić?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Czy są jakieś limity dotyczące odpadów przekazywanych na potrzeby własne

Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji ustawy o odpadach oraz zasad postępowania w BDO. W firmie powstają odpady z drewna w postaci drewnianych palet (kod 17 01 02), które nie nadają się już do ponownego użytku, a także sprzączki metalowe z pasów transportowych. Bazując na obowiązujących rozporządzeniach wiem, że jest możliwość aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). W rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku, czy ostatnia kolumna mówiąca o „Ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku lub sposób określenia tych ilości, dla niektórych rodzajów odpadów” określa ilość odpadów dla jednej osoby fizycznej? Czy dotyczy to ilości odpadów, które firma może przekazać w ciągu roku? Ten sposób wymaga prowadzenia ewidencji odpadów w BDO. Natomiast rozporządzenie ministra klimatu 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wskazuje, że dla drewna (kod 17 01 02) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy wobec tego możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i nie ewidencjonować tego? Czy może zobowiązani jesteśmy do prowadzenia ewidencji odpadów przekazując odpady osobom fizycznym?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami

Budowa altany na terenie zalewowym – procedury administracyjne

Pytanie: Zamierzam postawić altanę ogrodową na terenie szczególnego zagrożenia powodzią. Za ogrodzeniem płynie rzeka, tzw. kanał derywacyjny, który należy do PGE. Kto w tym przypadku będzie stroną w postępowaniu? Do kogo się zwrócić z pozwoleniem wodnoprawnym? Jak powinna wyglądać ścieżka administracyjna w tej sprawie? Altana ogrodowa nie stanowi zagrożenia do przepływu wody o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Jak można udowodnić, że altana ogrodowa nie będzie stanowić zagrożenia dla wód powodziowych. Jakie przepisy trzeba zastosować.
Pytania i odpowiedziOchrona gleby
21.09.2022

Obliczanie śladu węglowego – nieobowiązkowe, ale może się opłacać

Zmiany klimatyczne są obecnie ogromnym problemem środowiskowym. Żeby je ograniczyć monitoruje się je i raportuje. Jednym z elementów, który ma pokazać skalę problemu i pomóc w jego rozwiązaniu jest obliczanie śladu węglowego. W Polsce jeszcze nieobowiązkowe, ale okazuje się, że warto je wykonywać. Dlaczego?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Kto może skontrolować czy prawidłowo gospodarujesz ściekami

Skażenie Odry wywołało ogromne poruszenie a także zwiększyło czujność organów kontrolnych. Planowane są wzmożone kontrole w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Kto może przeprowadzić taką kontrolę i jaki jest zakres jego kompetencji?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Boisz się wysokich cen za ogrzewanie? Może warto przeprowadzić termomodernizację budynku?

Wysokie ceny energii, paliwa i stale rosnąca inflacja zmuszają Polaków to drastycznych oszczędności. Nadchodzący sezon grzewczy wielu osobom spędza sen z powiek. Ponieważ nie wiemy, kiedy ceny opału wyhamują, warto już teraz pomyśleć o termomodernizacji budynku, aby w kolejnych sezonach zaoszczędzić na ogrzewaniu. Tym bardziej, że na prace związane z termomodernizacją można dostać wsparcie finansowe.

Porada ekspertaDotacje i pożyczki

Właściciele nieruchomości mogą spodziewać się kontroli w zakresie gospodarowania ściekami

Wziąwszy pod uwagę sytuację, która wystąpiła na Odrze, przedsiębiorcy, jak też osoby prywatne powinny się spodziewać wzmożonych kontroli w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Jakie kary grożą właścicielom nieruchomości za naruszenia w tej kwestii?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Wątpliwości dotyczące obliczania masy odpadów magazynowanych w tym samym czasie

Jednym z elementów wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów jest podanie masy odpadów magazynowanych w tym samym czasie. Jednak jej określenie może stwarzać problemy, tym bardziej że ilość odpadów każdego dnia się zmienia a ustawodawca nie sformułował w tym względzie dodatkowych wytycznych. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Porada ekspertaGospodarka odpadami
13.09.2022