SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Kiedy korzystający z wody może się domagać zwrotu opłaty za pobór zwrotny

Zgodnie z art. 16 pkt 40 ustawy z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne pobór zwrotny to pobór wód, po którym następuje odprowadzenie nieprzekształconych w ścieki wód w tej samej ilości. Jeżeli korzystający z wody dokona poboru zwrotnego, może się domagać zwrotu opłaty. Kiedy występuje taka możliwość?

Porada ekspertaOchrona wody
28.11.2022

W 2025 roku stacje ładowania pojazdów elektrycznych będą we wszystkich budynkach użytkowych

Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie istniejące budynki, tj. biurowe, handlowo-usługowe, przemysłowe, magazynowe oraz hotele w Polsce, będą musiały wyposażyć się w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Wymaga tego m.in. nowelizacja ustawy o elektromobilności.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
28.11.2022

Program Czyste powietrze - czy można ubiegać się o dofinansowanie dodatkowego źródła ciepła?

Pytanie: Czy w ramach programu Czyste powietrze mogę ubiegać się o dofinansowanie dodatkowego źródła ciepła (pompa powietrze-powietrze). Jeśli tak, to jakie warunki muszę spełnić?
Pytania i odpowiedziDotacje i pożyczki
22.11.2022

 Czy w Polsce uda się przeprowadzić transformację energetyczną 

W związku z niedoborami na rynku energii obserwowany jest niekorzystny trend spalania surowców, które nie powinny być traktowane jako źródła energii. To z kolei opóźnia przeprowadzenie transformacji energetycznej. Z czym Polska musi się zmierzyć, by wywiązać się z celów środowiskowych, jakie stawiają przed nią przepisy unijne?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Produkcja pianki poliuretanowej - czy potrzebne jest pozwolenie zintegrowane

O tym, które instalacje wymagają pozwolenia zintegrowanego rozstrzyga rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości. Czy eksploatacja instalacji przemysłowych służących do produkcji pianki poliuretanowej również będą wymagać pozwolenia zintegrowanego?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza
18.11.2022

Gospodarka wodno-ściekowa - nowe stawki opłat od 1 stycznia 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Czy potrzebne jest pozwolenie na emisję dla urządzeń spawalniczych

Pytanie: Czy na instalowane w warsztacie samochodowym stanowisko spawalnicze będzie potrzebne zgłoszenie do odpowiednich służb ochrony środowiska, bądź czy trzeba występować o odpowiednią decyzję?
Pytania i odpowiedziEmisja gazów i pyłów do powietrza
09.11.2022

Postępowanie kompensacyjne jako pierwszy krok do uzyskania pozwolenia na emisję

Podmiot, który ubiega się o wydanie pozwolenia na emisję, w niektórych przypadkach musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Jaki jest cel tego działania i czym na czym dokładnie polega postępowanie kompensacyjne?

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Metody oczyszczania odcieków ze składowiska

Odcieki ze składowiska odpadów mogą mieć różny skład chemiczny, co może być problematyczne przy doborze odpowiedniej metody ich oczyszczania. Ponadto skład odcieków może się zmieniać w czasie i zależy od rodzaju składowanych odpadów.

ArtykułEmisja ścieków

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?
Pytania i odpowiedziGospodarka odpadami
26.10.2022