SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

ścieki komunalne

Do 14 stycznia 2022 roku można wnosić uwagi do VI AKPOŚK

Ruszyły konsultacje publiczne projektu VI aktualizacji Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych (VI AKPOŚK). Wszyscy zainteresowani, mają możliwość zapoznania się z dokumentacją sprawy oraz składania uwag i wniosków do Ministra Infrastruktury do 14 stycznia 2022 r.

Pozostałości leków i mikroplastik to wyzwanie dla oczyszczalni ścieków

Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są metody oczyszczania ścieków ze szkodliwych substancji z wody i ścieków 
  • jakie wyzwania stoją przed oczyszczalnią ścieków 
  • co sprawia największe trudności w usuwaniu farmaceutyków

Farmaceutyki, ze względu na swoje właściwości, tj. aktywność biologiczną i niską podatność na rozkład biologiczny, nie są usuwane w klasycznej oczyszczalni ścieków i mogą być łatwo transportowane w środowisku wraz z oczyszczonymi ściekami odprowadzanymi do wód i do ziemi czy skompostowanym osadem czynnym.

Wynika to z faktu, że konwencjonalne oczyszczalnie ścieków nie są zaprojektowane do usuwania farmaceutyków, wysoce polarnych zanieczyszczeń występujących w śladowych ilościach. Warto mieć jednak na uwadze, że farmaceutyki i ich metabolity mogą wpływać na zdrowie ludzi i zwierząt, zaburzając działanie hormonów.

Jakie kary grożą za pozbywanie się nieczystości niezgodnie z prawem?

Nadal dość często, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, stosowana jest praktyka opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) – z prywatnej posesji wprost do przydrożnego rowu, lasu albo na pole. To niestety zła droga i może się skończyć karą.

Z artykułu dowiesz się:

  • pod jaką ustawę podlega pozbywanie się nieczystości,
  • jaki jest zakres odpowiedzialności na podstawie Prawa wodnego,
  • kto sprawuje kontrole w ramach nieczystości.

Przede wszystkim wylewanie nieczystości w miejscach do tego nieprzeznaczonych może powodować skażenie środowiska. Zgodnie z art. 182 Kodeksu karnego zakazane jest  zanieczyszczanie wody, powietrza lub powierzchni ziemi substancją w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Taki czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. 

Zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane nie można prowadzić robót budowlanych w sposób mogący spowodować zagrożenie środowiska. Przykładem takich działań może być zlewanie zużytego oleju z maszyny budowlanej do wykopanego na budowie dołu. W takich przypadkach organ nadzoru budowlanego wydaje postanowienie o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych. Co jednak ważniejsze, art. 90 Prawa budowlanego uznaje wykonywanie robót budowlanych w sposób mogący zagrażać środowisku za przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

Zasadniczo jednak większość przypadków nielegalnego pozbywania się nieczystości ciekłych będzie naruszała przepisy ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przede wszystkim na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych przedsiębiorca musi mieć zezwolenie. Prowadzenie działalności w tym zakresie bez zezwolenia jest karane aresztem lub grzywną (art. 10 ust. 1 ustawy).