Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Praktycznie wszystkie firmy w mniejszym lub większym zakresie podlegają pod przepisy ochrony środowiska i muszą wywiązywać się z różnych obowiązków. Skąd ktoś ma wiedzieć, że podlega pod jakieś obowiązki? Gdzie szukać informacji na ten temat?
W dniu 16 stycznia 2024 r. w Dzienniku Ustaw pojawił się jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska. W jednym akcie prawnym pojawiły się ostatnie zmiany dotyczące chociażby opakowań z tworzyw sztucznych czy szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.
Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekty ustaw złożone przez ministra klimatu i środowiska, które dotyczą nowelizacji przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Unia Europejska wprowadza limity i wymagane poziomy dotyczące ochrony środowiska, które muszą zostać osiągnięte przez kraje członkowskie w celu ochrony środowiska naturalnego, na przykład poziomy recyklingu dla różnych frakcji odpadów. Niestety, te limity stanowią wyzwanie dla polskich przedsiębiorców, gmin i konsumentów, którzy muszą się do nich dostosować. Czasami spełnienie tych wymagań napotyka na trudności. Chciałbyś wiedzieć, kto jest odpowiedzialny za osiągnięcie tych limitów, jakie konkretne limity musi spełnić nasz kraj oraz czy mamy szanse je spełnić? Jeżeli interesuje Cię ten temat, zachęcamy do wzięcia udziału w Konferencji, na której eksperci z dziedziny prawa ochrony środowiska podzielą się swoją wiedzą.
Głównym ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektyw unijnych poświęconych metodom oceny hałasu, tj.: dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. oraz dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r.
Przypominamy o obowiązku złożenia ministrowi klimatu informacji o wielkości emisji substancji ze spalania paliw za I kwartał 2022 r. Masz czas tylko do 30 kwietnia.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który zawiera zmiany dotyczące metod oceny hałasu. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej dot. ustalenia zaktualizowanych wspólnych metod oceny hałasu oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy m.in. Prawa wodnego i Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają usprawnić prowadzenie inwestycji w Polsce.