Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się:
czy trzeba wystąpić o pozwolenie wodnoprawne w przypadku budowy altany na terenie zalewowym
czy oprócz pozwolenia potrzebne są jeszcze jakieś decyzje
kto będzie stroną postępowania i jak powinna przebiegać cała procedura
Wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych podmiotu trzeciego stanowi szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Najczęstszym przypadkiem jest odprowadzanie ścieków powstających w magazynach do kanalizacji parku logistycznego. Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego konieczne jest uzyskanie zgody.
Ustawa Prawo wodne przewiduje możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego. Przeniesienie jest możliwe po złożeniu wniosku do Wód Polskich, do którego dołącza się oświadczenie podmiotu, na rzecz którego przenoszone jest pozwolenie wodnoprawne, o przyjęciu wszystkich warunków określonych w tym pozwoleniu wodnoprawnym.
Z artykułu dowiesz się:
Z artykułu dowiesz się
Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.
Z artykułu dowiesz się:
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Prawo wodne obowiązujące od 1 stycznia 2018 r. wprowadziło przepis, który wprost odnosi się do opłaty wodnej, w sytuacji gdy ma być wydana decyzja administracyjna (z znaczeniu dokumentu), w której ma zostać zawartych kilka pozwoleń wodnoprawnych.
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?
Z artykułu dowiesz się:
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie powinny przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnych oraz parametrów określonych w umowach z odbiorami w tym przypadku z administratorami oczyszczalni.
Przepisy dopuszczają możliwość przeniesienia pozwolenia wodnopranwego na rzecz innego podmiotu. A zatem podmiot, który chce przejąć studnię, nie musi ubiegać się o nową decyzję. Jak przebrnąć przez tę procedurę?
Z artykułu dowiesz się:
Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
jakie warunki trzeba spełnić, żeby wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków
czy budowa na terenach zalewowych wymaga dodatkowych formalności
jakie warunki techniczne muszą być spełnione
Jeśli podmiot planuje budowę przydomowej czyszczalni ścieków na terenach zagrożonych powodzią, będzie musiał złożyć wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, o którym mowa w art. 390 ust. 1 Prawa wodnego (dalej: PW)
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Wniosek taki powinien być złożony do właściwego organu w zakresie zgód wodnoprawnych, z pewnym wyprzedzeniem, np. pół roku przed upływem terminu ważności dotychczasowego pozwolenia wodnoprawnego, aby organ miał czas na analizę dokumentacji oraz przeprowadzenie postępowania administracyjnego, zgodnie z wymaganą procedurą.