TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

opłata produktowa

Klasyfikacja komponentów elektrycznych a przepisy ustawy: wnioski z wyroku sądowego

Odpowiednia klasyfikacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest kluczowa dla obliczenia i wniesienia opłaty produktowej. Błędna interpretacja przepisów może prowadzić do problemów prawnych. Przykład takich trudności można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rzuca światło na zawiłości związane z klasyfikacją sprzętu. Zobacz poradę eksperta, który wyjaśnia na realnym przykładzie w jaki sposób prawidłowo identyfikować sprzęty elektryczne i elektroniczne.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak prawidłowo klasyfikować sprzęt elektryczny
  • Kiedy komponenty podlegają opłatom produktowym
  • Jakie są obowiązki przedsiębiorstw według wyroku WSA
  • Jakie konsekwencje niesie błędna klasyfikacja produktów

Archiwalny Jak pokazać opłatę SUP na paragonie?

Pytanie: W związku z wprowadzeniem ustawy dotyczącej ograniczenia stosowania jednorazowych plastikowych opakowań, znanej jako ustawa SUP, mamy pytanie o praktyczne rozliczanie tej opłaty w sprzedaży produktów. Na przykładzie kubka na napój - czy opłata konsumencka za kubek może zostać wyodrębniona na paragonie , a do niej doliczona cena kubka? Czy takie rozliczenie jest prawidłowe?

Opłata za opakowania po półproduktach sprowadzonych do Polski

Pytanie: Firma kupuje za granicą surowiec do produkcji paszy dla zwierząt (produkty uboczne kategorii 3). Czy opakowania w których są one dostarczane są wprowadzonym do Polski opakowaniem? Czy należy wykazać ich masę we wprowadzanych opakowaniach na rynek i naliczyć opłatę produktową?

Import paneli fotowoltaicznych a opłata produktowa

Pytanie: W 2023 r. chcemy zakupić panele fotowoltaiczne z Czech i wprowadzić pierwszy raz na rynek polski. W jaki sposób należy obliczyć opłatę produktową wynikającą z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektroniczym? Znamy masę jaką chcemy wprowadzić na rynek, ale nie znamy masy zebranego w danym roku kalendarzowym na terytorium kraju zużytego sprzętu, powstałego ze sprzętu wprowadzonego do obrotu w danej grupie sprzętu [kg] (Mz). W jaki sposób mamy obliczyć Mz? Na karcie produktu jest informacja, że trwałość paneli wynosi 15 lat.

Z artykułu dowiesz się, jak obliczyć wysokość opłaty produktowej, jeśli nie znane są masy wprowadzonego sprzętu w ubiegłych latach.

Koszty związane z ochroną środowiska w 2023 roku

Na początku każdego roku warto zwrócić uwagę na akty prawne, które zmieniają stawki opłat w zakresie rozliczeń środowiskowych. To ważne, bo dzięki temu można m.in. zaplanować wydatki na dany rok.

Import olejów i smarów na własny użytek - jakie obowiązki trzeba spełnić 

Pytanie: Sprowadzamy z zagranicy z terenu Unii Europejskiej i spoza UE niewielkie ilości olejów smarowych i smarów, które są wykorzystywane na nasz własny użytek (do utrzymania ruchu). Czy w związku z tym ciążą na nas wymogi z tytułu ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej albo ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi?

Jeśli tak, to czy mamy obowiązek podawać do organizacji odzysku (z którą mamy podpisaną umowę) zarówno masę opakowań (w które są zapakowane oleje i smary), jak i masę olejów i smarów (zgodnie z załącznikiem 4a do ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadzonych do kraju na własny użytek?

Z artykułu dowiesz się:

  • czy sprowadzanie produktów na własny użytek zwalnia z przestrzegania przepisów
  • kiedy można skorzystać z pomocy de minimis
  • jakie obowiązki można przekazać organizacji odzysku 

Ustawa produktowa zawiera szeroką definicję „wprowadzania do obrotu” – w myśl art. 2 ust. 12a) tej ustawy jest to po prostu wprowadzenie na terytorium kraju, a zatem niezależnie od potrzeb. Ustawa opakowaniowa zawiera bardziej złożone definicje „wprowadzania do obrotu”, ale wskazuje w art. 8 pkt 24, że wprowadzeniem jest odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie opakowań lub produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji. Przepis ten jasno wskazuje, że wprowadzanie na użytek własny („w celu używania”) jest objęte zakresem ustawy.