Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOdpowiednia klasyfikacja sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest kluczowa dla obliczenia i wniesienia opłaty produktowej. Błędna interpretacja przepisów może prowadzić do problemów prawnych. Przykład takich trudności można znaleźć w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który rzuca światło na zawiłości związane z klasyfikacją sprzętu. Zobacz poradę eksperta, który wyjaśnia na realnym przykładzie w jaki sposób prawidłowo identyfikować sprzęty elektryczne i elektroniczne.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Z artykułu dowiesz się, jak obliczyć wysokość opłaty produktowej, jeśli nie znane są masy wprowadzonego sprzętu w ubiegłych latach.
Na początku każdego roku warto zwrócić uwagę na akty prawne, które zmieniają stawki opłat w zakresie rozliczeń środowiskowych. To ważne, bo dzięki temu można m.in. zaplanować wydatki na dany rok.
Z artykułu dowiesz się:
Ustawa produktowa zawiera szeroką definicję „wprowadzania do obrotu” – w myśl art. 2 ust. 12a) tej ustawy jest to po prostu wprowadzenie na terytorium kraju, a zatem niezależnie od potrzeb. Ustawa opakowaniowa zawiera bardziej złożone definicje „wprowadzania do obrotu”, ale wskazuje w art. 8 pkt 24, że wprowadzeniem jest odpłatne albo nieodpłatne udostępnienie opakowań lub produktów w opakowaniach po raz pierwszy na terytorium kraju w celu używania lub dystrybucji. Przepis ten jasno wskazuje, że wprowadzanie na użytek własny („w celu używania”) jest objęte zakresem ustawy.