Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie z grupy do walki z Przestępstwami przeciwko Ochronie Środowiska w ostatnim czasie ujawnili kolejne dwa nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych.
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej ma za zadanie wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży.
Polski rząd wreszcie postanowił nadgonić pozostałe kraje europejskie i z prawie z dwuletnim opóźnieniem przekazał projekt ustawy wdrażający dyrektywę SUP do Sejmu. Co to oznacza w kontekście gospodarowania odpadami?
Projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw jest już po konsultacjach publicznych i opiniowaniu. Jakie zmiany zawiera?
Jak podaje Polska Izba Gospodarowania Odpadami, Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Chodzi o to, że znajdują się tam odpady niebezpieczne, zgromadzone w przeszłości na terenie zakładów, które obecnie należą do Skarbu Państwa.
Naukowcy z USA, Meksyku i Rosji dowiedli, że zużyte odpady medyczne można efektywnie wykorzystać. Okazuje się, że z masek chirurgicznych i blistrów po tabletkach można w tani sposób wyprodukować baterie.