Projekt wdrażający dyrektywę SUP w Sejmie
Polski rząd wreszcie postanowił nadgonić pozostałe kraje europejskie i z prawie z dwuletnim opóźnieniem przekazał projekt ustawy wdrażający dyrektywę SUP do Sejmu. Co to oznacza w kontekście gospodarowania odpadami?
Dyrektywa SUP (ang. Single Use Plastics) weszła w życie prawie dwa lata temu. Jej głównym celem jest ograniczenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Polska była jednym z ostatnich europejskich krajów, które nie zaimplementowały tych zasad. Termin wdrożenia upłynął w lipcu 2021 roku. Dopiero teraz w lutym 2023 roku projekt stosownej ustawy trafił do Biura Legislacyjnego Sejmu.
Nie dla jednorazowego plastiku
Ustawa będzie oddziaływać m.in. na firmy wprowadzające dany rodzaj jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, ale też np. chusteczki higieniczne lub wyroby tytoniowe z filtrami. W praktyce oznacza to, że zostanie wprowadzony zakaz wypuszczania na rynek jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, takich jak m.in.:
- plastikowe talerze i sztućce,
- słomki i mieszadełka do napojów,
- wszystkie wyroby z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych,
- patyczki higieniczne jednorazowego użytku.
Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek te produkty będą musieli opłacać kampanie edukacyjne. Brak opłat może oznaczać kary w wysokości nawet pół miliona złotych.
Dodatkowe obowiązki
Ponadto obowiązkowa będzie dodatkowa opłata za jednorazowe kubki czy opakowania. Od 2024 roku klienci będą musieli zostać poinformowani o alternatywie do opakowań plastikowych.
Do tego przedsiębiorcy będą musieli prowadzić w BDO ewidencję przechodzących przez ich ręce jednorazowych produktów plastikowych.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: sejm.gov.pl