Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

odpady

Masz problem z klasyfikacją odpadów – skorzystaj z nowej funkcji na Portalu Ochrony Środowiska

Zapraszamy do skorzystania z nowej funkcji na Portalu Ochrony środowiska – Narzędzia Klasyfikacji Odpadów. Narzędzie pomaga w kilku prostych krokach dobrać odpowiedni kod odpadu. Dzięki niemu unikniesz wielu komplikacji a także kar, którą grożą za nieprawidłową klasyfikację odpadów.

Obliczamy ilość magazynowanych odpadów potrzebną do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, trzeba podać masę odpadów magazynowanych w ciągu roku. Jak ją obliczyć?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak obliczy  ilość odpadów magazynowanych w ciągu roku
  • czy podajemy ilość odpadów łącznie, czy każdego rodzaju odpadu z osobna 
  • czy trzeba doliczyć odpady z poprzedniego roku

Zgodnie z art. 42 ustawy o odpadach, we wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów należy wskazać:

  1. maksymalną masę poszczególnych rodzajów odpadów i maksymalną łączną masę wszystkich rodzajów odpadów, które mogą być magazynowane w tym samym czasie oraz które mogą być magazynowane w okresie roku,

  2. największą masę odpadów, które mogłyby być magazynowane w tym samym czasie w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów, wynikającej z wymiarów instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów,

  3. całkowitą pojemność (wyrażoną w Mg) instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.

Od 22 lutego odpady przywożone do Polski trzeba będzie rejestrować w systemie SENT

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów z 25 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz.U. 2022 poz. 178).

Zasady rejestracji w SENT

Z artykułu dowiesz się jak przebiega proces rejestracji w systemie SENT

Podmiot zobowiązany do przesyłania, uzupełnienia i aktualizacji zgłoszenia, po zalogowaniu się na Platformie PUESC znajdującej się pod adresem https://www.puesc.gov.pl musi poczekać kilka sekund na potwierdzenie przesłania zgłoszenia (uzyskanie numeru referencyjnego wraz z kluczami).

W przypadku podmiotów wysyłających i podmiotów odbierających, które przesyłają lub aktualizują zgłoszenia konieczne jest posiadanie zaawansowanego poziomu dostępu do PUESC – wymaga to założenia konta na PUESC, rejestracji danych osoby fizycznej, rejestracji danych podmiotu i rejestracji reprezentacji. Natomiast przewoźnicy, którzy przesyłają, uzupełniają lub aktualizują zgłoszenia mogą posiadać jedynie podstawowy poziom dostępu do PUESC – wymaga to tylko założenia konta na PUESC.

Dane dotyczące odpadów budowlanych w sprawozdaniach komunalnych za 2021 rok – wyjaśnienia Ministerstwa Klimatu

Ministerstwo Klimatu opublikowało wyjaśnienia dotyczące przekazywania danych w ramach sprawozdawczości komunalnej za 2021 r. sporządzanej w BDO dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych, ograniczania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania, sposobu obliczania poziomu składowania.

Jak udokumentować ponowne wykorzystanie odpadów

Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega przygotowanie do ponownego użycia
  • jakie dane uzupełnić w BDO

Jeśli przedsiębiorca sklasyfikował już niektóre przedmioty jako odpad, wprowadził je do KEO, to może za pomocą drobnych napraw (na podstawie zezwolenia na przetwarzanie odpadów polegającego na przygotowaniu ich do ponownego użycia) używać ich jako produkt.