Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW reakcji na trwającą agresję Rosji na Ukrainę, 2 marca 2022 roku szefowie organów regulacyjnych państw bałtyckich i Polski, zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki (ERRA) apelują o zawieszenie Rosji w pracach organizacji.
Inwazja Rosji na Ukrainę to nie tylko zachwianie bezpiecznego status quo, do którego się przyzwyczailiśmy, ale także czas na nowe przetasowanie sił w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.
Z artykułu dowiesz się jak wygląda sytuacja energetyczna Polski po inwazji Rosji na Ukrainę.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim, przedłożony przez ministra infrastruktury. Nowe regulacje mają zapewnić wytrzymałość, nośność oraz stateczność konstrukcji instalowanych na morzu.
Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.
Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu musimy dążyć do neutralności klimatycznej. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być niskoemisyjna transformacja energetyczna. Problem z tym, że transformacja rozwiązuje jeden problem, a rodzi kolejny, dość poważny – tak podaje informuje brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence.
Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę Prawo energetyczne, która ma zminimalizować podwyżki cen paliwa gazowego dla gospodarstw domowych. Ma się to odbywać, przy jednoczesnym zapewnieniu przedsiębiorstwom energetycznym możliwości odzyskania kosztów związanych z dostawami paliwa gazowego.
Sytuacja na rynku surowców energetycznych, mniejsze zapotrzebowanie na produkowaną z węgla energię elektryczną, polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pandemia zachwiały stabilne funkcjonowanie branży górniczej. Stąd potrzeba optymalizacji dotychczasowych zasad funkcjonowania sektora węgla kamiennego.