Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZ artykułu dowiesz się czy trzeba wpisywać do BDO odpady, które powstały poza instalacją.
Przygotowanie do ponownego użycia jest sposobem przetwarzania odpadów. Jeżeli w firmie są prowadzone takie procesy, to potrzebne jest zezwolenie na przetwarzanie w tym odzysk.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Jeśli przedsiębiorca sklasyfikował już niektóre przedmioty jako odpad, wprowadził je do KEO, to może za pomocą drobnych napraw (na podstawie zezwolenia na przetwarzanie odpadów polegającego na przygotowaniu ich do ponownego użycia) używać ich jako produkt.
Z artykułu dowiesz się:
Od początku nowego roku, będą obowiązywały nowe zasady dotyczące prowadzenia ewidencji odpadów. Zmiany wprowadzi ustawy z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustawy.
Z artykułu dowiesz się jak postąpić w sytuacji, gdy wniosek aktualizacyjny nie został rozpatrzony, a trzeba już złożyć kolejny.
Z artykułu dowiesz się:
Z tego artykułu dowiesz się:
Do końca 2019 roku urzędnicy w urzędach marszałkowskich na pytanie podobne jak powyżej odpowiadali, że każdorazowo trzeba dokonywać aktualizacji wpisu do BDO. Ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem ewidencję odpadów prowadzi się osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednakże aktualnie nie ma takiej potrzeby, ponieważ byłoby to bardzo męczące i niekiedy wiązałoby się ze spędzaniem dużej czasu przy komputerze. Dlatego też − jak wspomniano powyżej − wystarczy zaznaczyć odpowiednie okienka i każdorazowo przy wypełnianiu kart ewidencji czy kart przekazania wpisać miejscowość i gminę, na której terenie wytworzono dany rodzaj odpadów. Poniżej zobrazowano to na schematach.