Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Transport eternitu - czy mają tu zastosowanie przepisy ADR

Pytanie: Czy jako wytwórca odpadu (eternit) zawierającego azbest, po szczelnym zapakowaniu, muszę spełniać wymogi ADR, w trakcie jego przewozu na składowisko?
Odpady i BDO
10.06.2021

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów - jaką metodę wskazać

Pytanie: Jesteśmy zakładem komunalnym − odbieramy odpady od gmin, z którymi mamy podpisane umowy oraz prowadzimy PSZOK dla naszej gminy. Chcemy uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów o kodach 17 01 01, 17 01 02 i 17 07 07. Gruz będzie wykorzystywany do uzupełnienia ubytków na drogach lokalnych i gruntowych na terenie gminy (jest to konieczne w celu osiągnięcia odpowiedniego poziomu recyklingu do sprawozdania). Jak powinniśmy uzupełnić we wniosku punkt dotyczący opisu stosowanej metody i wskazanie procesu przetwarzania odpadów?
Procedury administracyjne
10.06.2021

Dowiedz się, czy musisz drukować KPOK utworzone w systemie BDO?

Pytanie: Jako zakład komunalny odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mamy podpisane umowy na  dbiór odpadów z innymi gminami. Gminy rozliczamy na podstawie faktur VAT, do których dołączamy KPOK. Czy mamy obowiązek posiadania drukowanych kart KPOK, czy wystarczy jedynie wgląd do nich w systemie BDO? Czy podczas kontroli WIOŚ może zarzucić nam brak drukowanych kart KPOK w wewnętrznej ewidencji?
Odpady i BDO
09.06.2021

Jak obliczyć zawartość suchej masy osadu?

Pytanie: Jaka jest ilość suchej masy (s.m.), jeśli w zbiorniku znajduje się osad w ilości 3000 Mg i zawartości suchej masy równej 3%? Osad ze zbiornika kierowany jest następnie do odwodnienia do poziomu 18% − jaka będzie wtedy ilość osadu? W kolejnym kroku osad przekazuje się do wysuszenia do poziomu 90% – co z ilością osadu?
Ochrona wody i gleby

Jak udokumentować odbiór złomu od osób fizycznych

Pytanie: W skupie złomu przyjmujemy dziennie po kilka ton złomu stalowego od osób fizycznych i wypisujemy im FPO (formularz przyjęcia odpadów metali). W ramach której ewidencji należy ewidencjonować te ilości − zwykłej czy komunalnej? Jaki dokument wystawić kierowcy pojazdu na drogę, jeśli przywozimy złom naszym transportem od osób fizycznych? Czy sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) ewidencjonować na zwykłej KEO bez podziału na grupy?
Odpady i BDO

Kto jest wprowadzającym opakowania – odwieczny problem

Pytanie: Drukujemy na zlecenie klienta artykuły reklamowe (plakaty, ulotki, banery) z logotypem klienta. Na życzenie klienta wysyłamy te artykuły bezpośrednio do jego oddziałów (300 lokalizacji) – np. po jednej sztuce danego artykułu do jednej lokalizacji, w związku z czym zamiast jednego opakowania wysyłamy np. 300 opakowań. Wysyłkę robimy firmą kurierską z konta klienta. My jesteśmy tylko miejscem wysyłki (nadawcą), a płatnikiem jest klient. Kto zatem jest wprowadzającym opakowania? My czy klient?
Odpady i BDO

Przywiozłeś maszyny z zagranicy? Dowiedz się, czy będziesz figurował jako wprowadzający sprzęt

Pytanie: Czy maszyna wykorzystywana w procesie produkcyjnym sprowadzona z zagranicy w metalowym kontenerze czyni z podmiotu „wprowadzającym produkty w opakowaniach” (metalowy kontener, folie i inne zabezpieczenia maszyny w kontenerze)? Czy ma znaczenie czy maszyna jest leasingowana (lub stanowi własność klienta), czy jest własnością podmiotu?
Odpady i BDO

Czy można zweryfikować zakres działalności w BDO?

Pytanie: W jaki sposób sprawdzić, jaki wpis w BDO ma firma (np. jakie ilości może zbierać, przekazywać itp.)? W BDO są tylko podane kody, bez sprecyzowanej ilości.
Odpady i BDO

Gruz można zagospodarować na wiele sposobów? Który wybrać by nie złamać przepisów?

Pytanie: Firma X świadczy usługi w zakresie kruszenia gruzu u wytwórcy.
Jakie stosowne zezwolenia powinna mieć? Czy tak przetworzony gruz (o różnych frakcjach) może zostać wykorzystany przez wytwórcę (będącego przedsiębiorcą) lub osobę fizyczną (niebędącą przedsiębiorcą)? Czy rozkruszony gruz może zostać przekazany innemu przedsiębiorcy do wykorzystania jako materiał, np. pod kostkę brukową lub drogę? Jeśli tak, to jakie trzeba spełnić wymagania? Jakie są wymogi (zezwolenia), które należy spełnić, aby móc prowadzić usługę kruszenia gruzu na własnym placu oraz jak musi być przygotowany plac do tego typu działalności? Czy po kruszeniu otrzymany materiał może zostać wykorzystany przez innych przedsiębiorców jako materiał budowlany?
Odpady i BDO

Jak etykietować odpady niebezpieczne

Pytanie: Mamy opakowania po środkach niebezpiecznych (kod 15 01 10*), czy powinniśmy naklejać na nie etykietę? Jeśli tak, to w którym momencie? Czy te kody: 20 01 29*, 20 01 14*, 16 03 05*, 20 01 15* też zaliczane są jako odpady niebezpieczne? Oddając odpad niebezpieczny (oznaczony etykietami), czy muszę posiadać również naklejki ADR?
Odpady niebezpieczne