SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • A+A-

Czy odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego wymaga pozwolenia

Pytanie: Przedsiębiorstwo jest właścicielem nieruchomości o powierzchni kilku ha, na której budowany jest obiekt magazynowy. W ramach ww. obiektu powstawać będą dwa strumienie deszczówki, tj. deszczówka z dachu budynku magazynowego (umownie „czysta”), oraz deszczówka z powierzchni utwardzonych, dróg wewnętrznych, placów manewrowych, po których przemieszczają się pojazdy (umownie „zanieczyszczona” np. substancjami ropopochodnymi). Deszczówka z powierzchni utwardzonych będzie kierowana przez osadnik i separator substancji ropopochodnych do zbiornika retencyjnego, gdzie będzie łączona z deszczówką z dachu. Nadmiar deszczówki ze zbiornika retencyjnego będzie odprowadzany przez regulator przepływu/pompę do kanalizacji miejskiej deszczowej, na co wyraził zgodę zarządzający kanalizacją. Czy w ww. sytuacji będzie potrzebne dodatkowo pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego do kanalizacji?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakich przypadkach wymagane jest pozwolenie wodnoprawne?
  • jakie są rodzaje zanieczyszczeń wód deszczowych i ich podział?
  • czy rodzaj zbiornika retencyjnego wpływa na wymaganą dokumentację?

Należy jednak pamiętać, że uwzględniając jakość wód opadowych, rozróżnia się wodę deszczową pochodzącą z powierzchni, które nie są brudne, czyli z dachów budynków, oraz wodę deszczową spływającą z powierzchni zanieczyszczonych substancjami szczególnie niebezpiecznymi dla środowiska wodnego, przykładowo substancjami ropopochodnymi. Z zanieczyszczoną deszczówką będziemy mieli do czynienia, w przypadku gdy będzie ona pochodzić z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni, przykładowo dróg wewnętrznych, placów manewrowych, po których przemieszczają się pojazdy, terenów przemysłowych, handlowych, usługowych lub składowych, dróg, parkingów czy baz transportowych.

Pozostało jeszcze 56% tekstu do przeczytania

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Załóż konto testowe na 48 godzin

Uzyskasz dostęp a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
Baza porad prawnych i artykułów o tematyce ochrony środowiska
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

AUTOR Ewa Romanowska-Kulyk
Ewa Romanowska-Kulyk
specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Znawca zagadnień związanych z odpadami; wieloletni praktyk prawa ochrony środowiska, doradca w zakresie problemów środowiskowych oraz opracowywania dokumentacji związanej z zagadnieniami ochrony środowiska