Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Cztery obowiązki sprzedawcy akumulatorów

Pytanie: Prowadzę jednostkę handlową sprzedającą m.in. akumulatory. W towar zaopatruję się tylko na terenie kraju. Odbieram stare akumulatory przy sprzedaży nowych (wymóg ustawy). W firmie towar przy sprzedaży pakuję w reklamówki, w związku z tym zarejestrowałam się w BDO i uiszczam opłatę recyklingową. W firmie posiadam też kartony po towarze, które odbiera firma zgodnie z zawartą z nią umową. Nie przekraczam ilości rocznej 5 ton zobowiązującej do prowadzenia ewidencji odpadów. Wystawiam jedynie karty przekazania odpadu przy odbiorze kartonów oraz karty przekazania odpadów przy sprzedaży odebranych od klientów starych akumulatorów firmie, która ma zezwolenie na zbieranie odpadów (mam też z tą firmą podpisaną umowę). Czy poprawnie gospodaruję odpadami w mojej firmie? A może są jeszcze jakieś obowiązki, z których muszę się wywiązać?
Odpady i BDO

Czy można przejąć numer BDO i pozwolenie zintegrowane wraz z nabyciem instalacji?

Pytanie: Czy można przepisać numer BDO na nowego właściciela po przejęciu instalacji? Czy trzeba zmienić pozwolenie zintegrowane jeśli przejęliśmy instalację? Dodatkowo, jeśli prowadzimy PSZOK, czy przy przekazaniu odpadu tworzymy KPOK i wpisujemy gminę, z której ten odpad do nas trafił, czy naszą firmę jako instalację komunalną?
Procedury administracyjne

Czy odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego wymaga pozwolenia

Pytanie: Przedsiębiorstwo jest właścicielem nieruchomości o powierzchni kilku ha, na której budowany jest obiekt magazynowy. W ramach ww. obiektu powstawać będą dwa strumienie deszczówki, tj. deszczówka z dachu budynku magazynowego (umownie „czysta”), oraz deszczówka z powierzchni utwardzonych, dróg wewnętrznych, placów manewrowych, po których przemieszczają się pojazdy (umownie „zanieczyszczona” np. substancjami ropopochodnymi). Deszczówka z powierzchni utwardzonych będzie kierowana przez osadnik i separator substancji ropopochodnych do zbiornika retencyjnego, gdzie będzie łączona z deszczówką z dachu. Nadmiar deszczówki ze zbiornika retencyjnego będzie odprowadzany przez regulator przepływu/pompę do kanalizacji miejskiej deszczowej, na co wyraził zgodę zarządzający kanalizacją. Czy w ww. sytuacji będzie potrzebne dodatkowo pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie deszczówki ze zbiornika retencyjnego do kanalizacji?
Procedury administracyjne

Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew

Pytanie: Posiadam działkę rolną, na której wyrosły samosiejki – głównie sosna i brzoza. Ponadto mam domek letniskowy na działce leśnej, na której też wyrosły drzewa. Planuję wyciąć część z nich, bo jest ich po prostu za dużo. Czy muszę uzyskać zgodę organu administracji publicznej, aby wyciąć drzewa na tych działkach?
Procedury administracyjne
16.06.2021

Procedura ubiegania się o DUŚ dla przetwarzania odpadów

Pytanie: Obiekt, którego właścicielem jest firma X, ma być podzielony na hale produkcyjne, część biurową i socjalną. W halach będą prowadzone m.in. instalacje wymagające uzyskania decyzji środowiskowych (duś): przetwarzanie odpadów i obróbka tworzyw (firma A i B) oraz produkcja surowców do wytwarzania pianek poliuretanowych (firma C). Czy jest możliwość napisania jednego raportu o oddziaływaniu na środowisko, a po uzyskaniu duś przeniesienie jej na poszczególne podmioty? Jak wygląda procedura uzyskiwania duś?
Procedury administracyjne

Czy można się odwołać za brak wpisu do BDO

Pytanie: WIOŚ wymierzył naszej firmie najniższą karę, tj. 5.000 zł, za prowadzenie działalności podlegającej obowiązkowi wpisu do BDO bez tego wpisu w okresie od 24 lipca 2018 r. do 24 maja 2019 r. (data uzyskania wpisu). Czy istnieje przepis, który pozwoliłby na odstąpienie od kary? Czy możliwe jest odwołanie od tej decyzji?
Kontrole i kary

Jakie emisje uwzględnić w raporcie do KOBiZE?

Pytanie: Jakiś czas temu złożyłam wniosek o aktualizację pozwolenia w zakresie wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. W operacie są wyszczególnione emitory i emisje pochodzące z procesu spawania, hartowania wyrobów stalowych (dochodzi do emisji akroleiny) oraz ze stanowisk, gdzie odbywa się ładowanie wózków akumulatorowych. Czy składając raport do KOBIZE oprócz procesu spawania należy zaraportować również proces hartowania oraz ładowania wózków akumulatorowych i czy należy je uwzględnić w opłatach za korzystanie ze środowiska?
Sprawozdania i opłaty

Czy można ogrodzić działkę leżącą tuż przy strumieniu

Pytanie: Przedsiębiorstwo nabyło nieruchomość graniczącą ze strumieniem. Czy jest to możliwe, żeby granica działki przebiegała przy lustrze wody czy musi być jakiś odstęp? Czy musimy dokonać jakiś formalności związanych z Prawem wodnym?
Procedury administracyjne
10.06.2021

Jak rozliczyć mieszankę gazów sprężonych w opłatach środowiskowych

Pytanie: Na terenie zakładu wykorzystujemy mieszankę gazów sprężonych o składzie 82% argon + 18% dwutlenek węgla. Czy powinniśmy uwzględnić ją w deklaracji dotyczącej opłat środowiskowych, czy może nie jest ona szkodliwa dla środowiska i nie trzeba jej ujmować?
Korzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Kiedy musisz zmienić pozwolenie na wytwarzanie odpadów

Pytanie: W ustawie o odpadach jest napisane, że do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów jest zobowiązany wytwórca odpadów niebezpiecznych w ilości powyżej 1 Mg rocznie oraz odpadów innych niż niebezpieczne w ilości 5000 Mg. W naszym pozwoleniu mamy np. aluminium w ilości 15 Mg i niestety przekroczyliśmy tę ilość, jednak ogółem nie przekroczyliśmy ilości 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Czy w takim przypadku powinniśmy również zmienić liczbę poszczególnych kodów, jeśli przekroczyliśmy ilości z pozwolenia, a nie ogółem 5000 Mg? Z czym się wiąże zmiana decyzji? Czy są naliczane koszty odnośnie do ilości?
Procedury administracyjne