Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Wniosek o pomoc de miminis w formie papierowej nie będzie rozpatrzony

Pytanie: Firma złożyła sprawozdanie w zakresie wprowadzania produktów w opakowaniach za rok 2021 przez system BDO oraz wniosek o pomoc de minimis w formie papierowej w terminie do 15 marca 2022 r. Wniosek o pomoc de minimis został również dołączony do sprawozdania (niestety tylko pierwsza strona, nie zostały dołączone załączniki – był to przypadek.) Czy urząd marszałkowksi może odrzucić wniosek o pomoc de minimis, jeżeli został on również złożony w formie papierowej?

Emisja hałasu – czy można ubiegać się o zmniejszenie kary po naprawieniu błędów

Pytanie: Firma została ukarana za przekroczenie dopuszczalnej normy hałasu. Wysokość kary jest obecnie naliczana. Od momentu stwierdzenia przekroczenia do dnia dzisiejszego wykonaliśmy kilka usprawnień żeby poziom hałasu zmniejszyć do dopuszczalnego. Czy w związku z poniesionymi kosztami możemy zwrócić się do WIOŚ z wnioskiem o zmniejszenie/umorzenie lub zaliczenie tych inwestycji na poczet owej kary? Czy możemy również wystąpić z wnioskiem o odroczenie terminu płatności administracyjnej kary pieniężnej jeśli planujemy inne inwestycje związane ze zmniejszeniem emitowanego przez nasz zakład hałasu?
Emisja hałasu do środowiska
11.10.2022

Czy są jakieś limity dotyczące odpadów przekazywanych na potrzeby własne

Pytanie: Proszę o pomoc w interpretacji ustawy o odpadach oraz zasad postępowania w BDO. W firmie powstają odpady z drewna w postaci drewnianych palet (kod 17 01 02), które nie nadają się już do ponownego użytku, a także sprzączki metalowe z pasów transportowych. Bazując na obowiązujących rozporządzeniach wiem, że jest możliwość aby te odpady oddawać osobom fizycznym (pracownikom firmy). W rozporządzeniu ministra środowiska z 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku, czy ostatnia kolumna mówiąca o „Ilości odpadów możliwych do przyjęcia w ciągu roku lub sposób określenia tych ilości, dla niektórych rodzajów odpadów” określa ilość odpadów dla jednej osoby fizycznej? Czy dotyczy to ilości odpadów, które firma może przekazać w ciągu roku? Ten sposób wymaga prowadzenia ewidencji odpadów w BDO. Natomiast rozporządzenie ministra klimatu 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów wskazuje, że dla drewna (kod 17 01 02) nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji do 10 Mg rocznie, dla metali do 5 Mg rocznie. Czy wobec tego możemy ustalić wewnętrzne zasady przekazywania odpadów osobom fizycznym i nie ewidencjonować tego? Czy może zobowiązani jesteśmy do prowadzenia ewidencji odpadów przekazując odpady osobom fizycznym?
Gospodarka odpadami

Budowa altany na terenie zalewowym – procedury administracyjne

Pytanie: Zamierzam postawić altanę ogrodową na terenie szczególnego zagrożenia powodzią. Za ogrodzeniem płynie rzeka, tzw. kanał derywacyjny, który należy do PGE. Kto w tym przypadku będzie stroną w postępowaniu? Do kogo się zwrócić z pozwoleniem wodnoprawnym? Jak powinna wyglądać ścieżka administracyjna w tej sprawie? Altana ogrodowa nie stanowi zagrożenia do przepływu wody o wartości prawdopodobieństwa wystąpienia 1%. Jak można udowodnić, że altana ogrodowa nie będzie stanowić zagrożenia dla wód powodziowych. Jakie przepisy trzeba zastosować.
Ochrona gleby
21.09.2022

Jakie rodzaje opakowań muszą być raportowane w LUCID

Pytanie: Firma sprzedaje na rynek niemiecki, posiada numer rejestracyjny w LUCID, zapisana jest do organizacji odzysku LIZENZERO. Jakiś czas temu weszły znowelizowane przepisy. Czy zgodnie z nimi, palety drewniane również należy uwzględniać w raportach?
Opakowania
12.09.2022

Klasyfikacja odpadów powstających w wyniku świadczenia usług

Pytanie: Podczas świadczenia usług w zakresie montażu agregatów w terenie, podczas montażu powstają odpady opakowaniowe (kartony, folia). Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, odpad musi zagospodarować świadczący usługę. Kartony, folie będą uznane jako odpady o charakterze odpadów komunalnych. Czy będąc w terenie, w innej miejscowości, te odpady o charakterze odpadów komunalnych (kartony, folie) należy przekazać firmie uprawnionej czy można z tymi odpadami (komunalnymi) wrócić do swojej bazy i tam wrzucić do pojemnika na odpady firmowe? Zlecający usługę nie pozwala na pozostawienie odpadu u niego.
Odpady komunalne

Emisje gazów cieplarnianych – czy dane z KOBIZE pokrywają się z protokołem CHG

Pytanie: Czy firma, która corocznie składa raport w Krajowej Bazie o emisji gazów cieplarnianych i innych substancji (KOBIZE) tytułu spalania paliw w pojazdach i ogrzewania oraz wymiany czynnika chłodniczego w urządzeniach klimatyzacyjnych, może uznać, że jej działania są zgodne z wytycznymi zawartymi w tzw. Green House Gas Protocol. Jeśli nie, to jakie inne czynności powinna wykonać, aby te działania były zgodne z tym protokołem?
KOBiZE
08.09.2022

Czy kolektory słoneczne to urządzenia wolnostojące

Pytanie: Jak zgodnie z prawem trzeba traktować instalacje fotowoltaiczne na dachu? Czy będą to instalacje wolnostojące czy inne niż wolnostojące? Czy potrzeba to zgłosić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego?
Energetyka
06.09.2022

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Emisja ścieków
06.09.2022

Odpady zakopane w ziemi – kto będzie figurował jako ich wytwórca

Pytanie: W trakcie wykonywania prac ziemnych, nasz podwykonawca natrafił na odpady zakopane w ziemi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinniśmy powiadomić o zaistniałej sprawie, oprócz właściciela terenu, instytucje państwowe (np. WIOŚ)? Kto w takiej sytuacji jest posiadaczem odpadów oraz kto poniesie koszty związane z zagospodarowaniem znalezionych odpadów? Ekspertyza geologiczna nie stwierdziła obecności odpadów w gruncie, jak również właściciel terenu nie przekazał nam informacji dotyczących zakopanych odpadów.
Gospodarka odpadami