SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Jak postępować z akumulatorami przyjętymi od klientów

Pytanie: Co zrobić ze starymi akumulatorami, które przyjmujemy od klientów podczas kupowania przez nich nowych akumulatorów? Czy powinniśmy je gdzieś oddać czy sprzedać w skupie? Czy potrzebny jest jakiś dokument od przyjmującego?
Baterie i akumulatory

Kto powinien przyciąć gałęzie zasłaniające linie energetyczne

Pytanie: Na przewody, którymi dostarczany jest do naszego domu prąd kładą się już dość grube gałęzie dębu. Słupy od linii zasilającej budynek stoją na działce urzędu i gminy. Dostawca energii twierdzi, że usunięcie gałęzi nie należy do jego obowiązków. Jeśli gałęzie zerwą przewody nie wiadomo do kogo się zwrócić. Czy w tym przypadku właścicielem drzewa będzie starostwo? Do kogo się zwrócić aby konary drzew zostały przycięte?
Energetyka
08.07.2022

Jeden dom – kilka deklaracji dotyczących opłat za śmieci

Pytanie: Czy na dana nieruchomość zamieszkałą jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami ?Dotyczy to sytuacji, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i nikt z nich nie chce płacić za kogoś, tylko każdy za siebie.
Odpady komunalne
05.07.2022

W jakiej sytuacji można wygasić naliczanie opłaty za odpady komunalne

Pytanie: W jaki sposób dokonać odpisu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej jeżeli właściciel nieruchomości nie złożył deklaracji zerowej, a organ posiada informacje, że tej nieruchomości nikt nie zamieszkuje np. od 1 stycznia 2022 r.? Ponadto nie ma kontaktu z tym w właścicielem nieruchomości, nie wiadomo gdzie obecnie zamieszkuje. Co w taki przypadku można zrobić, aby zakończyć naliczanie opłaty?
Odpady komunalne
29.06.2022

Czy właściciel terenu, na którym znajduje się zbiornik ziemny na wody opadowe, musi mieć pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Zakład przemysłowy odprowadza wody opadowe z terenu utwardzonego poprzez separator do wykopanego zbiornika ziemnego na swoim terenie. Jakie przepisy regulują kwestię posiadania takiego zbiornika? Jakie obowiązki ma jego właściciel.
Emisja ścieków
28.06.2022

Czy producent elementów plastikowych musi składać sprawozdanie PRTR

Pytanie: W związku z rozporządzeniem w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (dalej: PRTR) mam pytanie w zakresie danych o wielkości produkcji, które wcześniej były nieobowiązkowe. Wielkość produkcji dla zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania (dalej: MBP) odpadów to ilość odpadów przetworzonych czy wytworzonych? Czy firma produkcyjna, która produkuje elementy plastikowe (część z nich jest malowana/lakierowana) i wytwarza rocznie ponad 2 Mg odpadów niebezpiecznych, które są przekazane podmiotom do zagospodarowania, podlega pod PRTR?
Emisja gazów i pyłów do powietrza
24.06.2022

Czy opony z wymiany są odpadem

Pytanie: Czy prowadząc zakład mechaniki pojazdowej, posiadając wpis w BDO i przekazując swoim klientom np. opony z wymiany, części zawieszenia, zużyty olej, filtry, muszę spisać z nimi oświadczenie o tym, że odpad został im przekazany? I czy muszę dokonać wpisu w BDO o tym, że odpad został przekazany klientowi?
BDO
21.06.2022

Czy w operacie przeciwpożarowym trzeba uwzględnić odpady komunalne

Pytanie: Staramy się o nowe pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Jesteśmy tylko wytwórcą. Czy operat przeciwpożarowy powinien zawierać również odpady komunalne? Co rozumieć pod pojęciem odpady z instalacji i czy faktycznie tylko te odpady powinny być ujęte w operacie?
Odpady komunalne
21.06.2022

Samowolna wycinka drzew i krzewów na prywatnej działce

Pytanie: Mam działkę rolną, na której wyrosły samosiejki – głównie sosna i brzoza. Ponadto mam domek letniskowy na działce leśnej, na której też wyrosły drzewa. Planuję wyciąć część z nich, bo jest ich po prostu za dużo. Czy muszę uzyskać zgodę organu administracji publicznej, aby wyciąć drzewa na tych działkach?
Wycinka drzew i krzewów
15.06.2022

Jak ustalić masę odpadów gdy nie ma wagi

Pytanie: Przedsiębiorstwo, w którym pracuje nie posiada wagi do ważenia odpadów. Na jakiej podstawie powinny być ustalane zatem stany magazynowe odpadów? Ewidencja jest prowadzona na podstawie wagi jaką podają podmioty przyjmujące odpady. Do tej pory stany magazynowego na 1 stycznia danego roku były podawane jako zero, a np. w lutym były przekazywane odpady, czyli tak jakby nie wszystko było faktycznie wyzerowane za poprzedni rok. W KEO w statusie przekazywanych odpadów była umieszczana waga a potem przepisywana do wytwarzanych. Czy taka praktyka jest prawidłowa? Jeśli nie czy da się na chwilę obecną to jakoś wyprostować?
Gospodarka odpadami