Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Transport odpadów zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji

Pytanie: Firma odbiera odpady pobudowlane i remontowe od firm zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji. Jak to udokumentować? Czy kierowca musi posiadać w pojeździe jakiś dokument potwierdzający, jakiego rodzaju odpady przewozi?
BDO
04.01.2023

Czy wykorzystując gruz na tej samej budowie musimy mieć zezwolenie na przetwarzanie?

Pytanie: Czy jest wymagana decyzja na przetwarzanie odpadów jeśli kruszarka do gruzu pracuje na placu budowy i po rozdrobnieniu materiał jest wykorzystywany na tym samym placu do dalszych prac? Wydawałoby się, że w tym wypadku kruszywo nie będzie odpadem?
Gospodarka odpadami

Kiedy  można przenieść odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami we wspólnej siedzibie

Pytanie: Firma ma siedzibę główną w Warszawie i 4 oddziały operacyjne (w Pruszkowie, Gądkach, Dąbrowie Górniczej i Kątach Wrocławski). Wyodrębniła się nowa spółka X, która ma swoją siedzibę główną w jednym z oddziałów. Siedziba spółki X znajduje się w Gądkach gdzie nadal znajduje się jeden z oddziałów firmy - ten sam adres. Czy nowo powstała spółka X może przekaż obowiązek gospodarki odpadami oddziałowi, z którym znajduje się pod tym samym adresem? . Czy jednak powinna wystąpić o nowe BDO?
Gospodarka odpadami

Czy można sprzedać DPR

Pytanie: Czy istnieją przepisy, zgodnie z którymi można sprzedać dokument potwierdzający recykling (DPR) organizacji odzysku?
Gospodarka odpadami

Czy dzierżawca sprzętu elektrycznego będzie figurował jako jego wprowadzający

Pytanie: Czy w sytuacji gdy firma sprowadza bezpośrednio z zagranicy sprzęt elektryczny i nie sprzedaje tego sprzętu, ale udostępnia klientom (hurtownie) na zasadzie dzierżawy, podlega pod ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym? Jeżeli tak, to jakie obowiązki wynikające z tej ustawy powinna spełnić?
Sprzęt elektryczny i elektroniczny

Czy przeterminowane farby można zaklasyfikować jako odpady spoza instalacji

Pytanie: W malarni proszkowej jednym z głównych odpadów jest 08 02 01 Odpady proszków powlekających. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji w magazynie okazało się, że część farb nie nadaje się do wykorzystania w procesie malowania ponieważ część z nich jest zabrudzona a część przeterminowana. Czy w takim przypadku taka farby mogą zostać uznane za odpad spoza instalacji?
Gospodarka odpadami
30.11.2022

Program Czyste powietrze - czy można ubiegać się o dofinansowanie dodatkowego źródła ciepła?

Pytanie: Czy w ramach programu Czyste powietrze mogę ubiegać się o dofinansowanie dodatkowego źródła ciepła (pompa powietrze-powietrze). Jeśli tak, to jakie warunki muszę spełnić?
Dotacje i pożyczki
22.11.2022

Czy potrzebne jest pozwolenie na emisję dla urządzeń spawalniczych

Pytanie: Czy na instalowane w warsztacie samochodowym stanowisko spawalnicze będzie potrzebne zgłoszenie do odpowiednich służb ochrony środowiska, bądź czy trzeba występować o odpowiednią decyzję?
Emisja gazów i pyłów do powietrza
09.11.2022

Czy spółka komunalna musi mieć zezwolenie na zbieranie odpadów z PSZOK

Pytanie: Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., którego 100 % udziałów posiada gmina, odbiera odpady od mieszkańców na podstawie wpisu do RDR. Zarządza również PSZOK-iem dla mieszkańców (na podstawie umowy z gminą). Właścicielem terenu jest gmina. (umowa użyczenia). Mieliśmy zezwolenie na zbieranie odpadów, które zostało wydane przez starostę w 2014 r. oraz zezwolenie na przetwarzanie wydane przez starostę w 2017 roku. W związku z koniecznością zmiany posiadanych zezwoleń w celu dostosowania się do obowiązujących przepisów złożony został wniosek do Starostwa o zmianę zezwolenia na przetwarzanie wraz z niezbędnymi załącznikami we wrześniu 2019 r. W czerwcu 2020 r. otrzymaliśmy informację ze Starostwa, iż nie ma obowiązku posiadania takowego zezwolenia (zwolnienie z obowiązku). Czy ww. informacja jest zgodna z przepisami?
Gospodarka odpadami
26.10.2022

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów musi być powiązane ze zdolnością przetwarzania

Pytanie: Firma, która posiada kocioł i zezwolenie na przetwarzanie odpadów w ramach procesu R1 (wykorzystanie jako paliwo lub inne źródła energii). Chcielibyśmy zwiększyć ilości odpadów poddawanych przetworzeniu w zezwoleniu. Czy można wnioskować o większą ilość niż wynika to z mocy przerobowej pieca? Jak to umotywować? Do wyliczeń WIOŚ przyjmuje szacunkowe dane ale rzeczywistość pokazuje iż nie każda odpad (np. trociny) spala się tak samo. Czy można zwiększając ilość brać pod uwagę również aktualne problemy z dostępnością paliw?