SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Czy kolektory słoneczne to urządzenia wolnostojące

Pytanie: Jak zgodnie z prawem trzeba traktować instalacje fotowoltaiczne na dachu? Czy będą to instalacje wolnostojące czy inne niż wolnostojące? Czy potrzeba to zgłosić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego?
Energetyka
06.09.2022

W jakiej formie zawrzeć umowę na odbiór ścieków

Pytanie: Podmiot świadczący usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi zawierać umowy z właścicielami nieruchomości, z których odbiera nieczystości ciekłe. Czy musi być to umowa, czy może być to pisemne zlecenie?
Emisja ścieków
06.09.2022

Odpady zakopane w ziemi – kto będzie figurował jako ich wytwórca

Pytanie: W trakcie wykonywania prac ziemnych, nasz podwykonawca natrafił na odpady zakopane w ziemi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy powinniśmy powiadomić o zaistniałej sprawie, oprócz właściciela terenu, instytucje państwowe (np. WIOŚ)? Kto w takiej sytuacji jest posiadaczem odpadów oraz kto poniesie koszty związane z zagospodarowaniem znalezionych odpadów? Ekspertyza geologiczna nie stwierdziła obecności odpadów w gruncie, jak również właściciel terenu nie przekazał nam informacji dotyczących zakopanych odpadów.
Gospodarka odpadami

Jak rozgraniczyć grunty pokryte wodami

Pytanie: Jak dokonać rozgraniczenia gruntów, które znajdują się pod wodą? Kiedy i na czyj wniosek można dokonać rozgraniczenia takich gruntów i kto wydaje odpowiednią decyzję?
Ochrona wody

Charytatywna zbiórka odpadów - wymagania formalne

Pytanie: Planuję prowadzić charytatywną zbiórkę odpadów od mieszkańców na rzecz Ukrainy. Mam zezwolenia na transport i zbieranie odpadów przemysłowych. W obecnej decyzji nie uwzględniliśmy odpadów komunalnych, gdyż generalnie nie prowadzimy skupów czy podobnych zbiórek. Cały przychód chcę przeznaczyć dla potrzebujących. W grę wchodzą tylko dwa kody odpadu − czy mogę przeprowadzić taką zbiórkę i jak ewentualnie ją udokumentować, by nie obawiać się później żadnych konsekwencji?
Gospodarka odpadami

Wyjazd do pracy tymczasowej a obowiązek opłat za śmieci

Pytanie: Czy osoby pracujące za granią, kierowcy zawodowi powinny być uwzględniani w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami z nieruchomość zamieszkałych ?
Odpady komunalne
01.08.2022

Transport odpadów niebezpiecznych - czy zawsze obowiązuje umowa ADR

Pytanie: Czy przewożąc odpad o kodzie 13 05 07 trzeba spełnić specjalne warunki? Czy poza BDO podlegamy dodatkowym rejestrom oraz czy kierowca musi posiadać ADR? Przewóz wykonujemy na potrzeby własne.
Gospodarka odpadami
22.07.2022

Kto odpowiada za utrzymanie wylotu wód deszczowych do rzeki i kto powinien wystąpić o pozwolenie wodnoprawne

Pytanie: Kopalnia posiadała pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do rzeki. W pozwoleniu wodnoprawnym był zapis ,że warunkiem udzielenia pozwolenia jest m.in. "Na bieżąco utrzymywać we właściwym stanie technicznym rów odprowadzający oczyszczone ścieki oraz skarpy rzeki w bezpośrednim sąsiedztwie wylotu tegoż rowu" oraz zapis "Zastrzega się - w związku ze stanem likwidacji kopalni, iż prawa i obowiązki określone niniejszym pozwoleniu wodnoprawnym przechodzą na następcę prawnego adresata niniejszej decyzji". Gmina przejęła oczyszczalnię ścieków (wraz z aktualnym pozwoleniem wodnoprawnym) i "przebudowała" ją na przepompownię ścieków. W związku z powyższym zaprzestano odprowadzania oczyszczonych wód do rzeki. Pozostał rów i wylot ,którym odprowadzane były (za czasów kopalni) i są obecnie wody deszczowe z części miejscowości. Rów i wylot nie został przejęty przez gminę. Rów oraz wylot leżą na działce będącej własnością RZGW . Kto zatem jest odpowiedzialny za utrzymanie wód deszczowych i kto musi wystąpić o wydanie pozwolenia?
Emisja ścieków
21.07.2022

Przekroczenie ilości odpadów na stacji demontażu pojazdów

Pytanie: Prowadzę stację demontażu pojazdów. Przyjmuję sunięte w trakcie naprawy części. Co zrobić jeśli okaże się, że przyjęcie kolejnych zdemontowanych części spowoduje już przekroczenie dozwolonej masy odpadów?
Gospodarka odpadami
19.07.2022

Czy prywatny właściciel kanalizacji może pobierać opłaty za odbiór wód od innego podmiotu

Pytanie: Czy właściciel kanalizacji (spółka, która nie jest organem samorządowym ani Wodami Polskimi), do której wprowadzane są wody opadowe z terenu odrębnego podmiotu gospodarczego, może na podstawie art. 9 ust. 3 oraz art. 35 ust. 1 i ust. 3 pkt 7 ustawy Prawo wodne zawrzeć przedmiotową umowę i obciążyć drugą stronę kosztami odbioru i zagospodarowania tych wód proporcjonalnie do wielkości zlewni?
Emisja ścieków
14.07.2022