SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi

Tematyka

Jak ustalić masę odpadów gdy nie ma wagi

Pytanie: Przedsiębiorstwo, w którym pracuje nie posiada wagi do ważenia odpadów. Na jakiej podstawie powinny być ustalane zatem stany magazynowe odpadów? Ewidencja jest prowadzona na podstawie wagi jaką podają podmioty przyjmujące odpady. Do tej pory stany magazynowego na 1 stycznia danego roku były podawane jako zero, a np. w lutym były przekazywane odpady, czyli tak jakby nie wszystko było faktycznie wyzerowane za poprzedni rok. W KEO w statusie przekazywanych odpadów była umieszczana waga a potem przepisywana do wytwarzanych. Czy taka praktyka jest prawidłowa? Jeśli nie czy da się na chwilę obecną to jakoś wyprostować?
Gospodarka odpadami

Wprowadzanie produktów na własny użytek a konieczność wpisu do BDO

Pytanie: Czy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach (dotyczy również produktów sprowadzanych na rynek polski z zagranicy), w tym wprowadzanych na własny użytek musi okazywać nr BDO na fakturach, mailach, itd.?
Opakowania

Czy trzeba mieć zezwolenie na przetwarzanie odpadów w autoklawie

Pytanie: W laboratorium mikrobiologicznym powstają odpady z surowców i mas kosmetycznych w których wykryto obecność drobnoustrojów. Odpady są poddawane autoklawowaniu i przekazywane do utylizacji pod kodem 07 06 99. Czy ten kod odpadu jest odpowiedni? Czy na proces autoklawowania trzeba uzyskać zezwolenie na przetwarzanie odpadów? Jak zaklasyfikować taki odpad w przypadku awarii autoklawu.
Odpady i BDO

Odprowadzanie deszczówki z terenów utwardzonych - o czym musisz pamiętać

Pytanie: Wody opadowe z terenów utwardzonych zakładu są zbierane poprzez studzienki kanalizacyjne i wprowadzane przez rów otwarty do rzeki. O czym, w kontekście Prawa wodnego, powinien pamiętać zakład przemysłowy w takiej sytuacji? 
Ochrona wody i gleby

 LZO - kiedy potrzebne jest pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza 

Pytanie: Mamy instalację do powlekania produktów z tworzyw sztucznych, a więc znajdującą się w załączniku 9 rozporządzenia dotyczącego standardów emisyjnych. W instalacji wykorzystywane są farby wodne oraz dwa rozpuszczalniki organiczne. Łączna zdolność produkcyjna wymaga dla danego procesu poniżej 5 Mg zużycia LZO, a więc nie spełnia wszystkich warunków §31 ww. rozporządzenia. Czy instalacja wymaga pozwolenia? Dodam, że emisja wszystkich zanieczyszczeń emitowanych przez zakład (łącznie z przedmiotową instalacją) nie przekroczyła 10% wartości odniesienia/dopuszczalnych przez poszczególne zanieczyszczenia.
Emisja gazów i pyłów do powietrza

Znakowanie opakowań wysyłanych za granicę

Pytanie: Polski producent opakowań z tworzyw sztucznych otrzymał zalecenie od swojego kontrahenta z Włoch, który kupuje te opakowania i na terenie Unii Europejskiej pakuje produkty w te opakowania. Kontrahent z Włoch, dla którego przedsiębiorca z Polski wytwarza te opakowania, zwrócił uwagę na zmiany wynikające z dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 i 2018/852 z30 maja 2018 r., zmieniających dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów i dyrektywę 94/62/WE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Kontrahent z Włoch powołując się na Decyzję UE 97/129/WE, wymaga od producenta z Polski stosowania europejskich wymagań prawnych, dotyczących oznakowania ekologicznego na opakowaniach oraz umieszczania kodu alfanumerycznego do oznakowania wszystkich materiałów/elementów wytwarzanego opakowania. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania: Jak faktycznie - w kontekście przywołanych dyrektyw - powinno się oznaczać opakowania? Jakie kody należy stosować? Jak je prawidłowo stosować/umieszczać, aby spełnić oczekiwania klienta? Jak należy rozumieć, że oznakowanie ma być umieszczane na wszystkich elementach opakowania? Producent z Polski stosuje oznaczenia (symbol i ikony trójkąta z numerem odpowiadającym rodzajowi opakowania) wynikające z przepisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Opakowania
31.05.2022

Czy przeniesienie opinii gminy do nowej lokalizacji jest możliwe

Pytanie: Firma planuje wynająć nowe miejsce i zainstalować tam dziesięć wtryskarek do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, które będą przeniesione z dotychczasowej lokalizacji. Wynajmujący nie ma decyzji środowiskowej (dalej: duś) dla takiego przedsięwzięcia. Po czyjej stronie leży ewentualny obowiązek jej uzyskania? Czy możemy rozszerzyć posiadaną opinię urzędu (stanowiącą o braku konieczności uzyskania duś) na nową lokalizację, uzupełniając ją tylko o wymagane dokumenty?
Decyzje administracyjne

Jak traktować powierzchnię, na której znajdują się ogniwa fotowoltaiczne

Pytanie: W jaki sposób należy traktować powierzchnię zajmowanego przez ogniwa fotowoltaiczne gruntu, czy jest to powierzchnia zabudowy i czy taki grunt jest nadal powierzchnią biologicznie czynną?
Procedury inwestycyjne
30.05.2022

Zakup agregatu prądotwórczego – czy trzeba gdzieś zgłaszać

Pytanie: Prowadzę zakład produkcyjne i planuję kupić agregat prądotwórczy o mocy 45-60 KW. Agregat ma być wykorzystywany awaryjnie podczas przerw w dostawie prądu nie wynikających z winy zakładu. Czy i gdzie trzeba zgłosić instalację agregatu?
Emisja gazów i pyłów do powietrza

Czy można uzupełniać ewidencję odpadów tylko raz w miesiącu

Pytanie: Wytworzony odpad jest kilkukrotnie przyjmowany w ciągu miesiąca do magazynu. Czy dokonywanie wpisów o jego wytworzeniu w karcie ewidencji odpadów (KEO) raz w miesiącu jest wystarczające do uznania prowadzenia ewidencji na bieżąco? Dodatkowo, czy jeśli szef wykupił samochód z leasingu i jest jego właścicielem, również muszę rozliczać paliwo w opłacie za korzystanie ze środowiska?
BDO