Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPraktyczne spełnienie wymagań formalnych podczas ubiegania się o dotacje nie jest skomplikowane, wymaga jednak znajomości wytycznych w zakresie wypełnienia wniosku aplikacyjnego. Trudne jest też wpisanie się propozycji w oczekiwania ekspertów oceniających aplikację pod względem merytorycznym. Podpowiadamy więc, jak z tego wybrnąć.
Jakie są atuty zamontowania instalacji fotowoltaicznej? Jaki jest czas zwrotu kosztów realizacji takiej instalacji? Na jakie dofinansowanie możesz liczyć, planując inwestycję w fotowoltaikę? Nasz ekspert odpowiada na pytania.
Wykorzystanie komunalnych osadów ściekowych do nawożenia gruntów to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych osadów. Tendencję wzrostową wykazują biogazownie, które podlegają pod ustawę o odnawialnych źródłach energii. Czym są biogazownie i jakie są wady i zalety stosowania osadów w biogazowniach? Czy istnieje jeszcze inny sposób zagospodarowania komunalnymi osadami ściekowymi?
Aktualnie obowiązujące akty prawne z zakresu ochrony środowiska tworzą obszerny zbiór przepisów, nakazów i zakazów, a także sankcji, które grożą za niedopełnienie obowiązków.
Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami stanowi sekcję modułu Sprawozdawczość. Docelowo ma się tam znaleźć lista sprawozdań, które mogą mieć różne statusy (robocze, złożone, zatwierdzone, do korekty, skorygowane).
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami należy złożyć marszałkowi województwawłaściwemu ze względu na miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku siedziby lub zamieszkania naterytorium Polski właściwy miejscowo jest marszałek województwa mazowieckiego.
Czy przejmujący odpady powinien weryfikować w BDO, czy firma, która je przekazuje, posiada dane kody odpadów w dziale XII? Jeśli ich nie ma, to czy przejmujący może przyjąć takie odpady? Czy można je przyjąć na podstawie karty w formie papierowej i czekać, aż podmiot uzupełni wniosek aktualizacyjny, a później wprowadzić je do systemu? Znamy odpowiedź.
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Energia Plus”. jakie konkretnie przedsięwzięcia mogą dostać wsparcie finansowe i w jakiej wysokości?
Nadal dość często, zwłaszcza na terenach słabiej zurbanizowanych i nieskanalizowanych, stosowana jest praktyka opróżniania bezodpływowych zbiorników na ścieki (szamb) – z prywatnej posesji wprost do przydrożnego rowu, lasu albo na pole. To niestety zła droga i może się skończyć karą.
Według przepisów odpady niebezpieczne mogą być przewożone jednocześnie z odpadami innymi niż niebezpieczne. Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Jakie?