Pożary w miejscach gromadzenia odpadów - konieczne są zmiany
Najwyższa Izba Kontroli postuluje zmiany prawne, dzięki którym da się lepiej zapobiegać pożarom w miejscach składowania odpadów. Impulsem do tych zmian jest kontrola NIK-u, która wykazała rażące nieprawidłowości we współpracy lub choćby wymiany informacji między Inspektoratami Ochrony Środowiska, starostwami, urzędami marszałkowskimi i jednostkami Państwowej Straży Pożarnej.
Jak wykazała kontrola Izby, współpraca między tymi jednostkami kuleje, zwłaszcza jeśli chodzi o wymianę informacji.
Grzechy ujawnione przez NIK
Żaden ze skontrolowanych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, urzędów marszałkowskich i starostw powiatowych nie dysponował kompletnymi informacjami o pożarach w miejscach gromadzenia odpadów i nie starał się pozyskać tych informacji. Okazuje się, że współpraca pomiędzy skontrolowanymi jednostkami była doraźna, ograniczona do prowadzenia nielicznych wspólnych kontroli oraz wybiórczego przekazywania informacji.
Ponadto żaden z wojewódzkich programów ochrony środowiska opracowany przez skontrolowane urzędy marszałkowskie nie uwzględniał problematyki pożarów miejsc gromadzenia odpadów. Tylko jeden powiatowy program ochrony środowiska uwzględniał te zagadnienia. Również np. w powiatowych planach zarządzania kryzysowego nie uwzględniono zagrożeń wynikających z pożarów miejsc gromadzenia odpadów.
Konieczne zmiany w prawie
W związku z tym Najwyższa Izba Kontroli wnosi o podjęcie działań mających na celu wprowadzenie do ustawy o odpadach regulacji prawnych. Polegają one na:
-
doprecyzowaniu formy i zakresu udziału przedstawiciela właściwego organu w kontroli instalacji lub jej części, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów lub zbieranie odpadów, przeprowadzanej zgodnie z art. 41a ust. 1 tej ustawy przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, w szczególności poprzez zobowiązanie tego przedstawiciela do uczestniczenia we wszystkich czynnościach kontrolnych na podstawie wydanego przez właściwy organ upoważnienia do kontroli oraz podpisania protokołu z kontroli;
-
wprowadzeniu obowiązku informowania wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjętych przez gminy i RDOŚ działaniach mających na celu usunięcie odpadów z miejsc do tego nieprzeznaczonych;
-
zobowiązaniu właściwych organów sprawujących kontrolę podmiotów korzystających ze środowiska (wojewódzki inspektor ochrony środowiska), kontrolę przestrzegania przepisów o ochronie środowiska (marszałek województwa, starosta) oraz na których ciąży obowiązek rozpoznawania zagrożeń pożarowych (komendant powiatowy/miejski PSP) do wymiany informacji o stwierdzonych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu miejsc gromadzenia odpadów oraz zagrożeniach przez nie stwarzanych.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: nik.gov.pl