Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Biowęgiel to rodzaj wysokoenergetycznego paliwa stałego, które charakteryzuje się wartością opałową nie mniejszą niż 21 GJ/t. Jest produkowany w procesie termicznego przetwarzania substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które są biodegradowalne.
W dniu 25 listopada 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska określające wykaz paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących.
Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko wobec obowiązujących przepisów Unii Europejskiej w sprawie wykorzystania dobrowolnych systemów certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju na potrzeby wymagań systemu EU ETS w odniesieniu do biomasy wykorzystywanej na potrzeby energetyczne przez prowadzących instalacje objęte systemem EU ETS.
W dniu 11 sierpnia 2022 r. wszedł w życie przepis zmieniający ustawę z 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Co niesie za sobą ta zmiana?
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.