Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazTe odpady to pozostałości po wyciśnięciu soku, m.in. skórki, pestki i nasiona owoców takich jak jabłka, gruszki czy oliwki. Są to resztki, które pozostają po procesie ekstrakcji soku z tych owoców. Ze względu na zawartość cukrów, kwasów organicznych, polifenoli, błonnika, białek i mikroelementów, mają wiele zastosowań. Mogą być używane jako karma dla zwierząt, do produkcji pektyny oraz jako nawóz po kompostowaniu. Produkty uboczne mogą być sprzedawane do gorzelni.
W przemyśle drzewnym, meblarskim i papierniczym generuje się różnego rodzaju pozostałości po drewnie. Odpadki drzewne najczęściej powstają podczas obróbki drewna. W momencie, gdy trafiają one do sortowni, mogą pojawić się podczas różnych etapów procesu sortowania, na przykład podczas wstępnej selekcji w specjalnej kabinie lub na sitach używanych w procesie sortowania.
Ten odpad jest produktem ubocznym w procesie przemysłowym. Powstaje głównie podczas przetwarzania ługu czarnego, który jest stosowany w różnych branżach, takich jak przemysł chemiczny, górnictwo czy metalurgia. Szlam z ługu zielonego zawiera wiele związków chemicznych, takich jak cynk, miedź i kobalt. Charakteryzuje się konsystencją maziastą, gliniastą lub plastelinową, co utrudnia jego rozprowadzanie
Odwłaszanie i wapnowanie mają na celu usunięcie włosia, naskórka i pewnej ilości białek fibrylarnych z skóry, aby przygotować ją do usunięcia mięsa i tłuszczu w procesie mizdrowania. Włosy, cebulki włosów, naskórek i tłuszcz są usuwane zwykle za pomocą chemicznych i mechanicznych metod.
Po garbowaniu skór wykonuje się obróbkę, zwane również wykańczaniem kąpielowym. Polega ona na neutralizacji, płukaniu, dogarbowaniu, barwieniu i natłuszczaniu skóry. Te procesy najczęściej odbywają się w jednym pojemniku. W tym etapie produkcji mogą być również wykonane specjalistyczne czynności, takie jak nadanie skórze określonych właściwości, np. hydrofobowych, wodoodpornych, oleofobowych, przepuszczalności dla gazu, ognioodporności, ścieralności lub antyelektrostatyczności.
Skład chemiczny tekstyliów zależy głównie od materiałów, z których została wykonana tkanina. Wyróżniamy dwa główne rodzaje włókien: naturalne i sztuczne. Przykładem włókna naturalnego jest bawełna, natomiast do włókien sztucznych zalicza się na przykład poliestrowe, które są wytwarzane z ropy naftowej.
Ropa naftowa i ciężkie pozostałości mogą zawierać różne związki nieorganiczne. Wśród tych związków znajdują się sole, które mogą rozpuszczać się w wodzie, a także substancje stałe, takie jak piasek, ił, rdza i inne osady. Ogółem te substancje stałe są określane jako osady denne.
Osady definiuje się jako substancje o półciekłej konsystencji, które pozostają po przemysłowych procesach i oczyszczaniu ścieków. Ilość tych osadów zależy od rodzaju procesów oraz dostępności metody spopielania.
Kwas fluorowodorowy to roztwór wodny fluorowodoru (HF). Jest to bezbarwna ciecz o ostrym zapachu o toksycznych właściwościach. Ma silne działanie żrące na skórę, błony śluzowe i spojówki oczu, co oznacza, że już niewielki kontakt może powodować poważne obrażenia lub nawet śmierć. Wchodzi również w reakcję ze szkłem.
Odpad ten powstaje, gdy żużel paleniskowy i lotny popiół łączą się i następnie są odprowadzane z komory paleniskowej przy użyciu płynów. Popiół denny to materiał niepalny, który osadza się na dnie kotła i pozostaje w postaci nieskonsolidowanego popiołu. Jeśli temperatura podczas spalania jest wyższa niż temperatura, przy której popiół staje się palny, to ten popiół zostaje w postaci płynnego żużla, aż do momentu, gdy zostanie usunięty z dna kotła jako żużel paleniskowy.