Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKarta odpadu przedstawiona jest na przykładzie cegły klinkierowej. Klinkier to materiał używany w budownictwie, często stosowany do produkcji cegieł, płytek i elementów wykończeniowych.
Tego odpad stanowią tkanki odzwierzęce. Mizdrowanie to mechaniczne usuwanie ze skór nadmiaru materii organicznej (tkanki łącznej, tłuszczu itp.).
Tego rodzaju odpady stanowią odpady metalowe z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa.
Serwatka stanowi uboczny produkt podczas przetwórstwa mleka, przy uzyskiwaniu serów dojrzewających, podpuszczkowych jak i twarogów. Jest to tzw. odciek, który pozostaje po reakcji strącania kazeiny.
Skład olejów jest różny, w zależności od pochodzenia ropy i technologii jej przerobu. W składzie tego rodzaju odpadów można spodziewać się występowania: węglowodorów łańcuchowych, pierścieniowych, nienasyconych i nasyconych, estrów wyższych alkoholi i kwasów karboksylowych, dodatków uszlachetniających.
Odpad składa się z tworzyw sztucznych. Powstaje on podczas produkcji oraz mechanicznej i fizycznej obróbki tych materiałów, szczególnie przy wygładzaniu i toczeniu. Najczęściej spotykany jest w zakładach, które zajmują się obróbką tworzyw sztucznych.
Karta odpadu została omówiona na przykładzie farby ftalowej do drewna i metalu. Farba jest pigmentowaną ciekłą, upłynnioną lub stałą substancją, która po zastosowaniu na podłożu cienką warstwą przekształca się w powierzchniowy film. Jest najczęściej używana do ochrony, koloryzacji lub zapewnienia tekstury.
Karta odpadu jest omówiona na przykładzie surowca, jakim jest kakao. Zawartość białka w kakao wynosi zazwyczaj od 20 do 27%, natomiast poziom tłuszczu zwykle oscyluje w zakresie od 10 do 21%.
Rozpuszczalnik jest zwykle cieczą, ale może być również ciałem stałym lub gazem. Główne zastosowania rozpuszczalników dotyczą farb, zmywaczy do farb, atramentów i czyszczenia na sucho.
Odpadowa masa roślinna nie ma jednoznacznego składu chemicznego. Jest on uzależniony od rodzaju roślin, które stanowią odpad.