Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBrzeczka garbująca zawierająca chrom to ciecz powstała w wyniku procesu garbowania skóry, gdzie używa się związków chromu do stabilizacji kolagenu w skórze, co nadaje jej trwałość i elastyczność. Proces ten generuje odpady płynne, które zawierają resztki chromu, soli i organicznych zanieczyszczeń.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie wodorotlenku sodowego. Jest on znany również jako luźna soda. To silnie zasadowy związek chemiczny, stosowany szeroko w przemyśle do produkcji mydeł, papieru czy tekstyliów.
Skład chemiczny odpadów jest zależny od właściwości nadkładu i przerostów – najczęściej są to utwory czwartorzędowe – piaski, żwiry, gliny. Odpad jest urobkiem skalnym powstałym przy poszukiwaniu i wydobyciu złóż kopalin.
Tego rodzaju odpad zwykle stanowią pozostałości z procesu produkcyjnego – resztki paszy, zmiotki paszy itp. Trudno jednoznacznie wskazać skład chemiczny. Jest on uzależniony od rodzaju produkowanej paszy. Zazwyczaj jednak wyróżnić można w nim: kukurydzę, zboża, wysłodki buraczane, premiksy, tłuszcz paszowy i inne.
Jest to odpad z eksploatacji maszyn wykorzystywanych do obróbki metali. Stanowią go emulsje i roztwory z maszyn, które wymagają chłodzenia i smarowania podczas pracy.
Karta odpadu opisana jest na przykładzie srebra. Srebro to miękki, biały metal szlachetny o wysokim połysku, znany ze swojej przewodności cieplnej i elektrycznej, używany w jubilerstwie, elektronice oraz w innych dziedzinach przemysłu. Metale szlachetne (srebro, złoto, platynowce) zwykle towarzyszą metalom bazowym w ich koncentratach.
Beton to produkt otrzymany ze zmieszania spoiwa (zazwyczaj cementu), drobnoziarnistego wypełniacza (kruszywa) oraz wody. W zależności od jego ostatecznego przeznaczenia stosuje się różne receptury oraz dodaje inne składniki, takie jak specjalne domieszki chemiczne czy dodatki mineralne.
Karta odpadu przedstawiona jest na przykładzie cegły klinkierowej. Klinkier to materiał używany w budownictwie, często stosowany do produkcji cegieł, płytek i elementów wykończeniowych.
Tego odpad stanowią tkanki odzwierzęce. Mizdrowanie to mechaniczne usuwanie ze skór nadmiaru materii organicznej (tkanki łącznej, tłuszczu itp.).
Tego rodzaju odpady stanowią odpady metalowe z rolnictwa, sadownictwa, upraw hydroponicznych, leśnictwa, łowiectwa i rybołówstwa.