Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Pytania i odpowiedzi - Odpady i BDO

Tematyka

Ewidencje i formalności w PSZOK-u

Pytanie: Prowadzony przez gminę punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) nie musi mieć zezwolenia na zbieranie odpadów, ale czy wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś)? Czy gmina powinna prowadzić ewidencję w BDO?
Odpady komunalne

Jak prowadzić ewidencję przyjętych odpadów komunalnych

Pytanie: Prowadzimy instalację komunalną MBP. Trafiają do nas odpady z gmin oraz PSZOK-ów na podstawie kart przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Zdarza się, że nasi odbiorcy chcą jednak te odpady przejmować na podstawie KPO. Czy możemy tak przekazywać odpady nieprzetwarzane u nas, objęte wyłącznie zbieraniem (opony, odpady niebezpieczne czy ZSEiE)? Czy możemy odpady zbierane na podstawie KPOK i prowadzone w KEOK przekazać na przetworzenie w procesie R13 i w jego wyniku zmienić ewidencję na KEO i KPO?
Odpady komunalne

Kto musi uiścić opłatę roczną za BDO

Pytanie: Czy jako organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego (EiE) − autoryzowany przedstawiciel, mamy obowiązek uiścić opłatę roczną BDO? Jeżeli tak, to do kiedy mamy na to czas? Słyszałem też, że na wysokość tej opłaty wpływa uczestnictwo w systemie EMAS – czy zapłacimy dzięki temu mniej?

Prowadzenie działalności w kilku województwach - do kogo złożyć sprawozdanie

Pytanie: Zbieramy odpady w dwóch różnych województwach. Czy powinniśmy złożyć sprawozdanie do marszałka województwa, któremu podlega siedziba firmy? Jeśli tak, to czy należy je złożyć w ramach siedziby i oddziału, czy osobno dla każdego miejsca prowadzenia działalności? Czy będąc użytkownikiem głównym niewpisanym do KRS, muszę opłacić pełnomocnictwo od każdego wysłanego sprawozdania?

Prowadzisz działalność w kilku miejscach - sprawdź czy masz odpowiedni wpis w BDO

Pytanie: Prowadzimy kilka inwestycji budowlanych polegających na remoncie obiektów sportowych typu boisko ORLIK w Polsce. Czy w związku z tym musimy każdorazowo dodać nowe miejsce prowadzenia działalności w systemie BDO? Czy wystarczy, że podczas wystawiania KPO zaznaczymy pole „Wytwarzanie odpadów – w wyniku świadczenia usług (w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o odpadach) i/lub działalności w zakresie obiektów liniowych (w rozumieniu art. 3 pkt 3a ustawy Prawo budowlane)" i wpiszemy dokładną lokalizację?

Cztery obowiązki sprzedawcy akumulatorów

Pytanie: Prowadzę jednostkę handlową sprzedającą m.in. akumulatory. W towar zaopatruję się tylko na terenie kraju. Odbieram stare akumulatory przy sprzedaży nowych (wymóg ustawy). W firmie towar przy sprzedaży pakuję w reklamówki, w związku z tym zarejestrowałam się w BDO i uiszczam opłatę recyklingową. W firmie posiadam też kartony po towarze, które odbiera firma zgodnie z zawartą z nią umową. Nie przekraczam ilości rocznej 5 ton zobowiązującej do prowadzenia ewidencji odpadów. Wystawiam jedynie karty przekazania odpadu przy odbiorze kartonów oraz karty przekazania odpadów przy sprzedaży odebranych od klientów starych akumulatorów firmie, która ma zezwolenie na zbieranie odpadów (mam też z tą firmą podpisaną umowę). Czy poprawnie gospodaruję odpadami w mojej firmie? A może są jeszcze jakieś obowiązki, z których muszę się wywiązać?
Odpady i BDO

Transport eternitu - czy mają tu zastosowanie przepisy ADR

Pytanie: Czy jako wytwórca odpadu (eternit) zawierającego azbest, po szczelnym zapakowaniu, muszę spełniać wymogi ADR, w trakcie jego przewozu na składowisko?
Odpady i BDO
10.06.2021

Dowiedz się, czy musisz drukować KPOK utworzone w systemie BDO?

Pytanie: Jako zakład komunalny odbierający odpady od właścicieli nieruchomości mamy podpisane umowy na  dbiór odpadów z innymi gminami. Gminy rozliczamy na podstawie faktur VAT, do których dołączamy KPOK. Czy mamy obowiązek posiadania drukowanych kart KPOK, czy wystarczy jedynie wgląd do nich w systemie BDO? Czy podczas kontroli WIOŚ może zarzucić nam brak drukowanych kart KPOK w wewnętrznej ewidencji?
Odpady i BDO
09.06.2021

Jak udokumentować odbiór złomu od osób fizycznych

Pytanie: W skupie złomu przyjmujemy dziennie po kilka ton złomu stalowego od osób fizycznych i wypisujemy im FPO (formularz przyjęcia odpadów metali). W ramach której ewidencji należy ewidencjonować te ilości − zwykłej czy komunalnej? Jaki dokument wystawić kierowcy pojazdu na drogę, jeśli przywozimy złom naszym transportem od osób fizycznych? Czy sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEiE) ewidencjonować na zwykłej KEO bez podziału na grupy?
Odpady i BDO

Kto jest wprowadzającym opakowania – odwieczny problem

Pytanie: Drukujemy na zlecenie klienta artykuły reklamowe (plakaty, ulotki, banery) z logotypem klienta. Na życzenie klienta wysyłamy te artykuły bezpośrednio do jego oddziałów (300 lokalizacji) – np. po jednej sztuce danego artykułu do jednej lokalizacji, w związku z czym zamiast jednego opakowania wysyłamy np. 300 opakowań. Wysyłkę robimy firmą kurierską z konta klienta. My jesteśmy tylko miejscem wysyłki (nadawcą), a płatnikiem jest klient. Kto zatem jest wprowadzającym opakowania? My czy klient?
Odpady i BDO