Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJeżeli odpady niebezpieczne są umieszczane w opakowaniach, pojemnikach, kontenerach, zbiornikach lub workach, o pojemności powyżej 5 litrów, należy umieścić na ww. opakowaniach jednostkowe oznakowanie – etykietę, zgodnie z § 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (dalej: r.s.w.m.o.). I musi to zrobić ten, kto przekazuje odpady. Czy jeśli tego nie zrobi firma odbierająca może się o to upomnieć?
Głównym czynnikiem decydującym o korzyści wynikającej ze skorzystania z pomocy de minimis jest czynnik ekonomiczny. Przedsiębiorca wywiąże się z obowiązku sprawozdawczego, nie martwi się o zapewnienie wymaganych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, ale nie wnosi opłaty produktowej do urzędu. Dlaczego jeszcze warto korzystać z takiej pomocy?
Zgodnie z obecnymi przepisami dokumentem potwierdzającym odbiór odpadów komunalnych jest karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Czy oprócz KPOK musisz posiadać jeszcze jakieś dokumenty?
Na prowadzącym sklep z bateriami, co do zasady, nie ciąży konieczność dokonania wpisu do BDO, aczkolwiek istnieje taka sytuacja, kiedy on również musi zarejestrować się w BDO.
Zużyte akumulatory są zazwyczaj przewożone w celu recyklingu po zakończeniu ich normalnego użytkowania. Należy je traktować inaczej niż nowe akumulatory nieprzeznaczone do recyklingu. Ma to o tyle duże znaczenie, gdyż przepis szczególny nr 598 umowy ADR pozwala pod określonymi warunkami wyłączyć stosowanie przepisów ADR wobec przewozu akumulatorów nowych oraz akumulatorów zużytych.
Klienci często przynoszą do sklepów zużyte świetlówki. Jak dalej powinien z nimi postąpić właściciel sklepu i jakie obowiązki formalne na nim ciążą?
Na stacji demontażu wytwarzane są odpady, które pochodzą z demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podpowiadamy, jak je zaklasyfikować.
Część z obowiązków, z których musi się wywiązać wprowadzający sprzęt, można zlecić organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale nie dotyczy to wszystkich rodzajów sprzętu.
Wprowadzający produkty w opakowaniach musi osiągnąć odpowiednie poziomy odzysku, w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych. Ile wynoszą takie poziomy, jak to obliczyć i czy wszystko trzeba wykonać samodzielnie?