Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj teraz18 października 2022 r. weszły w życie przepisy, które mają rozwiązać odwieczny problem z oszacowaniem, na ile miesięcy przed końcem ważności pozwolenia na wytwarzanie odpadów oraz zezwolenia na zbieranie i/lub przetwarzanie odpadów, złożyć wniosek o wydanie kolejnego. Teraz wystarczy to zrobić na 3 miesiące przed końcem obowiązywania dotychczasowej decyzji, by uniknąć kary.
Według założeń projektu kaucyjnego, system kaucyjny będzie organizowany i prowadzony przez podmioty reprezentujące. Będzie to nowy rodzaj podmiotów na rynku, dla których przewidziano odrębne wymagania.
Obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą ustaw kluczowych dla procesu wprowadzania niektórych produktów do obrotu oraz ich dystrybucji w jednostkach handlowych. Każdy projekt ma wdrażać inne założenia i wymagania unijne i każdemu z nich nadano inny skrót w celu łatwiejszej identyfikacji.
Dnia 21 października 2021 r. Minister klimatu i środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie określenia szczegółowych kryteriów stosowania warunków utraty statusu odpadów dla odpadów destruktu asfaltowego.
Do 15 października 2022 roku właściciele sklepów, którzy oferują swoim klientom torby jednorazowe z tworzyw sztucznych muszą przekazać na konto marszałka województwa pobraną w III kwartale 2022 roku opłatę recyklingową.
Komisja Europejska podjęła działania prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, wzywając je do przyspieszenia wdrażania dyrektywy w sprawie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia wpływu niektórych z tych produktów na środowisko i zdrowie ludzi. W tej grupie jest również Polska.
Przewóz niektórych rodzajów odpadów wymaga przestrzegania przepisów ADR. Do końca tego roku obowiązują jeszcze pewne wyłączenia w ADR. Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą nowe przepisy.
Prezydent RP podpisał ustawę z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz innych ustaw (dalej: ustawa). Tym razem celem ustawodawcy było wprowadzenie mechanizmów ograniczania ilości odpadów oraz wskazanie wytycznych do rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Po branży wodn.-kan. przyszedł czas na branżę recyklingu, która również wystosowała apel do Premiera m.in. o zamrożenie cen energii elektrycznej. Obecne marże na rynku energii mogą bowiem spowodować wstrzymanie produkcji.
Podczas gdy w Polsce wciąż trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego, w Łotwie działa on już od lutego 2022 r. Z końcem lipca zakończył się okres przejściowy wymagany do płynnego wprowadzenia przepisów.