Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWydarzenia ostatnich drastyczne wpłynęły na sytuację w gminach, zarówno w zakresie odpadów, gospodarki wodno-ściekowej, jak i szeroko rozumianej presji na środowisko, obejmującej także zużycie zasobów.
Do podpisu Prezydenta trafiła ustawa o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, która rozszerza katalog podmiotów, które są zwolnione z obowiązku bezwzględnego posiadania zezwolenia na zbieranie odpadów.
1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął ustawęo szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, która wprowadza zmiany w ustawie z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. To oznacza, że przesunięty zostanie z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2025 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązku selektywnego zbierania odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Opakowania to zmora dzisiejszego świata w kontekście dbania o środowisko i recykling odpadów. Komisja Europejska postanowiła więc przedłożyć nowe, ogólnounijne przepisy dotyczące opakowań. Co ma szansę się zmienić?
Zbliża się koniec roku, a to oznacza, że niedługo da się już dodać lub uzupełnić pewnych danych dotyczących ewidencji odpadów w BDO. Poniżej najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ewidencji na przełomie roku.
NFOŚiGW dofinansuje projekt Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) przy wsparciu z programu LIFE. Chodzi o efektywne wykorzystywanie materiałów z recyklingu opon.
Już możesz pobrać darmową aplikację Twój Asystent, która zawiera kalendarium ważnych wydarzeń, porady wideo, informator z aktualnościami z branży, porady prawne w formie pytań i odpowiedzi, których udzielają Eksperci na Portalu ochrony środowiska.
Dnia 16 listopada 2022 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 27 października 2022 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków utraty statusu odpadów dla odpadów powstających w procesie energetycznego spalania paliw.
Rząd federalny Niemiec chce wprowadzić nowe przepisy, które zobowiązują firmy produkujące m.in. jednorazowe butelki i kubki, aby płaciły co roku datek na rzecz zakładów przetwarzających odpady. Stanie się tak od 2025 roku.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko wobec obowiązujących przepisów Unii Europejskiej w sprawie wykorzystania dobrowolnych systemów certyfikacji kryteriów zrównoważonego rozwoju na potrzeby wymagań systemu EU ETS w odniesieniu do biomasy wykorzystywanej na potrzeby energetyczne przez prowadzących instalacje objęte systemem EU ETS.