SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Stanowisko Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” wobec skargi KE dotyczącej dyrektywy ściekowej

Izba po zapoznaniu się z decyzją Komisji Europejskiej w sprawie wniesienia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie. Co w nim zawarto?

IGWP przypomniała, że podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej dyrektywa 91/271/EWG nie w pełni została w Polsce wdrożona w wymaganym terminie, czyli do 31 grudnia 2015 r.

Nierealny termin i duże koszty

Wynika to z wielu czynników. Według ekspertów Izby wynegocjowane terminy implementacji były zbyt optymistyczne. Ponadto dyrektywa jest niezwykle trudna do wdrożenia, wymaga bardzo precyzyjnego monitoringu oraz znaczących nakładów finansowych.

Dlatego należy skoncentrować się na poprawie stanu wiedzy o wdrażaniu dyrektywy, poprawie systemu zbierania i analizy danych oraz wsparciu samorządów i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.

Ciągłe zmiany prawne nie pomagają

Wdrażanie dyrektywy ściekowej opiera się na pojęciu aglomeracji. Jednak aglomeracje ciągle się zmieniają. Po roku 2015 były one powiększane po to, aby rozbudować sieć kanalizacyjną tam, gdzie nie udało jej się wybudować w pierwszej kolejności.

Konieczne jest więc bilansowanie i kontrolowanie wszystkich elementów systemu gospodarki ściekowej. Kolejne, częste zmiany prawne wymuszają konieczność dostosowania przez gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne sprawozdawczości. W obecnej sytuacji prawnej jest to bardzo trudne ze względu na podział odpowiedzialności pomiędzy różne podmioty.

Złe sprawozdania

Izba podkreśliła też, że stwierdzenie, iż ponad 1000 aglomeracji w Polsce nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych jest zbyt ogólne i może wynikać z niewłaściwie sporządzonej sprawozdawczości, jaką Polska wysłała do KE.

Potężne nakłady finansowe w branżę kanalizacyjną, jakich Polska dokonała, przy znaczącym wsparciu środków UE są najlepszym potwierdzeniem ogromu prac, jaki został wykonany w celu wdrożenia dyrektywy.

Źródło: www.igwp.org.pl