Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrezydent Andrzej Duda podpisał 2 marca 2023 r. ustawę z 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. Jej założenia mogą sprawić, że rolnicy zmienią podejście do ochrony środowiska.
Innowacyjna platforma internetowa i najnowsze modele rozdrabniaczy przemysłowych dla branży gospodarki odpadami, urządzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do recyklingu, inteligentny kosz na śmieci, pojazdy do branży komunalnej, a także nowy model Ekozgniatarki – to tylko część nowoczesnych rozwiązań zaprezentowanych już od 8 do 9 marca podczas 23. edycji Targów Ekotech w Targach Kielce. W tym samym czasie odbędą się jubileuszowe Targi Enex.
Merytoryczne spotkania i konferencje poświęcone gospodarowaniu odpadów i ochronie środowiska, najnowsze rozwiązania branżowe, premiery produktowe, wyjątkowe jubileusze, specjalni goście oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – te i mnóstwo innych niespodzianek czeka na gości 23. edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.
W dniu 16 lutego 2023 r. odbyło się posiedzenie senackich Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu i Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej w sprawie rozważenia podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Co zakłada propozycja ustawy?
Ekologia, recykling, gospodarka komunalna i ochrona środowiska to główne obszary, które obejmują Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele samorządów, pracownicy administracji publicznej z wydziałów zajmujących się gospodarką komunalną oraz firmy związane z gospodarowaniem odpadami i ochroną środowiska.
Od 8 lutego 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Co ono zmienia?
Apel branży wodociągowej w sprawie obniżenia stawek za usługi wodne nie został wysłuchany. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że żadnych obniżek już nie będzie.
Dnia 3 lutego 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków wprowadzania nieczystości ciekłych do stacji zlewnych. Obecnie trwają konsultacje publiczne tego projektu.
Ministerstwo Infrastruktury uruchomiło konsultacje wniosku Komisji Europejskiej w sprawie nowelizacji dyrektywy Rady 91/271/EWG z 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
W Rządowym Centrum Legislacji 2 stycznia 2023 r. opublikowano nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. To druga wersja projektu, która uwzględnia część uwag zgłoszonych w trakcie sierpniowych konsultacji publicznych.