Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Ochrona wody i gleby - Ochrona wody

Tematyka

Czy ma znaczenie, jak korzystamy z wody z drenażu

Pytanie: Czy ma znaczenie do jakich celów wykorzystywana jest woda z drenażu odprowadzania wód opadowych i roztopowych? Czy na odprowadzenie wód opadowych istniejącym drenażem wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?  I co w przypadku, jeśli zasięg jego oddziaływania wykracza poza granice działki stanowiącej własność korzystającego?
Pytania i odpowiedziOchrona wody

Co zrobić w sytuacji wycieku substancji ropopochodnych

Jak zapobiegać awariom związanym z wyciekiem oleju do wód powierzchniowych lub do ziemi? Z tego artykułu dowiesz się, jak radzić sobie w przypadku wystąpienia takiego problemu. Omówimy możliwości wychwytywania rozlewisk oraz przepisy, które mają zastosowanie w takich sytuacjach. Dzięki tym wskazówkom przedsiębiorstwa dowiedzą się, jak minimalizować ryzyko i skutecznie reagować na nieprzewidziane zdarzenia.

Porada ekspertaOchrona wody
03.06.2024

Jak zoptymalizować zużycie wody w projektach budowlanych?

Planując inwestycję budowlaną, istotne jest uwzględnienie środowiskowych aspektów, zwłaszcza związanych z zużyciem wody. Zarówno podczas eksploatacji budynku, jak i w procesie wytwarzania ścieków, istnieje potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na środowisko. Oto kilka praktycznych rozwiązań, które mogą pomóc w ograniczeniu zużycia wody w trakcie cyklu życia obiektu budowlanego.

Porada ekspertaEmisja ścieków
06.05.2024

Formalności przy budowie studni – niezbędne informacje

Wykonanie studni głębinowej nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ale inwestycja ta może wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub sporządzenia projektu robót geologicznych. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy jest to konieczne.

Porada ekspertaOchrona wody
18.04.2024

Wewnętrzna kontrola jakości wody w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych

Pytanie: Czy przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek prowadzenia wewnętrznej kontroli jakości wody? Jeśli tak, to w jakim zakresie?
Pytania i odpowiedziOchrona wody

Obowiązki przedsiębiorców w kwietniu 2024 r. związane z usługami wodnymi

Przypominamy przedsiębiorcom o obowiązkach czekających na nich w kwietniu, dotyczących korzystania z usług wodnych. Warto przygotować się do ich wypełnienia z wyprzedzeniem. Podpowiadamy kogo dotyczą poszczególne działania sprawozdawcze i do których organów złożyć odpowiednie dokumenty.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
04.04.2024

Czy zbiornik na deszczówkę wymaga uzyskania pozwoleń

Budowa zbiornika do gromadzenia wody deszczowej wpisuje się w promocję postawy ekologicznej szerzonej w ostatnich latach zarówno przez samorząd lokalny, jak i władze na wyższym szczeblu. Przykładem jest chociażby program „Moja woda”, który ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej deszczówki i wody roztopowej. Jak natomiast wygląda sytuacja prawna zbiorników na wodę?

Porada ekspertaOchrona wody

Zarządzanie wodami opadowymi w miastach

Opad jest podstawowym źródłem wody w mieście i początkiem wielu pozytywnych procesów w jego przestrzeni. Oczyszcza powietrze, łagodzi mikroklimat, poprawia warunki życia mieszkańców. Dzięki niemu, w silnie zmienionym środowisku miasta, może funkcjonować zieleń i małe ekosystemy wodne, kształtujące zdrowe środowisko życia dla ludzi. Dobrze zaplanowane tereny zieleni zapobiegają z kolei powodziom i miejskiej suszy, stanowiąc przestrzeń dla bezpiecznego gromadzenia wody opadowej. Zgodnie z obecnym stanem prawnym wody opadowe i roztopowe to wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Porada ekspertaOchrona wody

Stawki opłat za usługi wodne od 2024 roku

Nowe rozporządzenie określa stawki za usługi wodne, uwzględniając między innymi jakość i typ zaczerpniętej wody, jej zastosowanie, rejon kraju, w którym się znajduje, oraz rodzaj ścieków.

Dokument do pobraniaOchrona wody
08.02.2024

Urządzenia wodne w praktyce - ebook

Zgodnie z art. 188 ust. 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach – w celu zachowania ich funkcji. Co to dokładnie oznacza? Jakie konkretnie obowiązki mają właściciele urządzeń wodnych?

eBookKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa
Ochrona wód jest nieodzownym aspektem funkcjonowania przedsiębiorstw. Przepisy, które regulują tę kwestię, wynikają z ustawy Prawo wodne, ustawy o ochronie środowiska, a także z rozporządzeń wykonawczych i unijnych dyrektyw. Odpowiedzialna gospodarka wodna wymaga, aby przedsiębiorcy wywiązywali się ze swoich zobowiązań w zakresie pozyskiwania czystej wody, oczyszczania ścieków i budowania obiektów z najwyższą możliwą starannością. Podmioty, chcąc prowadzić działalność wpływającą na zasoby wodne, zobowiązane są do pozyskania pozwoleń wodnoprawnych. Pozwolenia te wydawane są przez dyrektorów regionalnych zarządów gospodarki wodnej lub dyrektorów zarządów zlewni Wód Polskich, w zależności od zakresu działalności. Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony wód może skutkować wieloma sankcjami. Obejmują one mandaty, ograniczenia w działalności, zawieszenia, nakaz naprawienia szkód, a także podwyższenie opłat związanych z eksploatacją zasobów.