Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazJuż możesz pobrać darmową aplikację Twój Asystent, która zawiera kalendarium ważnych wydarzeń, porady wideo, informator z aktualnościami z branży, porady prawne w formie pytań i odpowiedzi, których udzielają Eksperci na Portalu ochrony środowiska.
Uprawnienia do emisji CO2 stanowią realizację założeń dyrektywy nr 2003/87/WE ustanawiającej system handlu przydziałami do emisji gazów cieplarnianych w ramach Wspólnoty. Główne cele, które zostały określone w dyrektywie, koncentrują się na wspieraniu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, przy założeniu efektywności kosztowej i gospodarczej.
Już 29 września 2022 odbędzie się II edycja konferencji online „Od pola do stołu”. Wydarzenie skierowane jest do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.
Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.
CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.
Eksploatacja instalacji lub urządzenia nie może powodować przekraczania standardów wyznaczonych w przepisach prawa. W rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określono dopuszczalne poziomy hałasu dla różnych terenów.
W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.
Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.
Zapraszamy na bezpłatną konferencję „Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości” online, która odbędzie się 16 marca 2022 r. Jej głównym tematem będą zmiany prawne i te które wejdą wraz z Polskim Ładem.
Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.