SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia - Ochrona powietrza i akustyka

Tematyka

Zapraszamy na II edycję konferencji online „Od pola do stołu”

Już 29 września 2022 odbędzie się II edycja konferencji online „Od pola do stołu”. Wydarzenie skierowane jest do rolników, producentów żywności, producentów opakowań, hurtowni spożywczych, hurtowni produktów ekologicznych, producentów żywności innowacyjnej i producentów alternatywnych źródeł energii.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska
09.09.2022

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

CRO – kto jest operatorem urządzeń i jakie ma obowiązki

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Jakie przepisy dotyczące hałasu powinny znać (i przestrzegać) firmy, które emitują hałas na obszary sąsiadujące? 

Eksploatacja instalacji lub urządzenia nie może powodować przekraczania standardów wyznaczonych w przepisach prawa. W rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określono dopuszczalne poziomy hałasu dla różnych terenów.

 

Porada ekspertaEmisja hałasu do środowiska

Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na kwestie ochrony środowiska w UE

W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.

 

AktualnościOchrona powietrza i akustyka
04.05.2022

Kolejna grupa towarów będzie objęta SENT

Ministerstwo finansów przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym  system monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów SENT obejmie kolejną grupa towarów, w tym: węgiel, koks i brykiety. Przepisy mają związek z zakazem importu węgla z Rosji.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska
14.04.2022

I edycja Ogólnopolskiej Konferencji o zmianach w prawie ochrony środowiska już niedługo!

Zapraszamy na bezpłatną konferencję „Ochrona Środowiska w nowej rzeczywistości” online, która odbędzie się 16 marca 2022 r. Jej głównym tematem będą zmiany prawne i te które wejdą wraz z Polskim Ładem.

AktualnościZarządzanie ochroną środowiska

Raport do KOBiZE - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania 

Do 28 lutego 2022 roku trzeba złożyć raport do KOBIZE. Czasu pozostało niewiele a często pojawiają się jeszcze pytania dotyczące tego obowiązku. Rozwiewamy więc wątpliwości.  

Porada ekspertaKOBiZE

Nowy Polski Ład w ochronie środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.

AktualnościOchrona powietrza i akustyka
29.10.2021

Zasady klasyfikacji substancji chemicznych do NMLZO

Pytanie: Został zakupiony czysty octan etylu, czy to oznacza, że powinnam go również ująć w wykazie o rodzajach i wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza i naliczyć opłatę? Jeśli tak, to proszę o pomoc w zamianie litrów na kg, gdyż nie jestem pewna, jaką gęstość powinnam przyjąć. Mam zużyte 660 litrów. Poza tym proszę o wsparcie w zaklasyfikowaniu do NMLZO następujących substancji: chloroalkany (nr CAS 85535-85-9), tlenek tytanowy (nr CAS 13463-67-7), węglan wapnia (nr CAS 471-34-1), tetramethylene dimethacrylate (nr CAS 2082-81-7), diethanol-p-toluidin (nr WE 911-490-9, reg. nr 01-2119979579-10), alkohol C12-15 etoksylowany propoksylowany (nr CAS 68551-13-3), 2,2’-[(4-methylphenyl)imi-no]bisethanol (nr CAS 3077-12-1), kwasy tłuszczowe C18 uns. dimetryczne produkty reakcji z N,N-dimetylo-1, 3-propane-diamina (nr CAS 162627-17-0).
Pytania i odpowiedziOchrona powietrza i akustyka