Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W drugim kwartale 2024 roku odnotowano istotny spadek liczby zmian sprzedawcy energii elektrycznej. 8672 odbiorców zdecydowało się na zmianę, co stanowi o ponad 10,7 tys. mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. Mimo spadku, liczba ta jest wyższa o ponad 3,8 tys. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wyniesie 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił z operatorem sieci przesyłowej plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej. Dokument obejmuje okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r.
W dniu 15 marca 2024 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych wymagań technicznych, jakie muszą spełniać punkty zasilania jednostek pływających energią elektryczną z lądu, oraz badań i opłat z nimi związanych.
Nowelizacja rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną została podpisana. Co zmienia?
Jeszcze dziś 30 czerwca 2023 r. można składać wnioski o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych – posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników oraz osób niepełnosprawnych.
W kwietniu 2023 roku zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w trakcie spotkania w Kozienicach.
Wraz z początkiem nowego roku przypominamy, że Tarcza Solidarnościowa, zaproponowana przez rząd, zakłada, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z ubiegłego roku. Jakie to będą limity?
Prezes URE wyliczył, ile wyniesie stawka kary za niewykonanie obowiązku mocowego w nadchodzącym roku.
Na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (www.pse.pl) pojawiają się informacje na temat tzw. godzin szczytu. Właśnie w tych godzinach dobrze jest oszczędzać energię elektryczną.
Dnia 18 listopada 2022 r. projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku dla niektórych podmiotów niebędących gospodarstwami domowymi z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła wpłynął do Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o ujednolicenie wniosku i uwzględnienie nowej grupy podmiotów.
Na kierowników jednostek sektora finansów publicznych został nałożony cel w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10%. Ma to posłużyć jako przykład oszczędzania prądu.
Dnia 4 listopada 2022 r. został utworzony projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023.
W dniu 28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych.