Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
W drugim kwartale 2024 roku ponownie spadła średnia cena energii elektrycznej w rozliczeniach wytwórców z podmiotami w ramach grup kapitałowych. W porównaniu do pierwszego kwartału 2024 roku spadek ceny wyniósł 4,4 proc.
W związku ze zbliżającym się terminem rozpoczęcia składania wniosków o wypłatę bonu energetycznego, wprowadzonego ustawą z 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wzór wniosku.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. rachunek za energię elektryczną w gospodarstwie domowym, którego roczne zużycie wyniesie 2 MWh, wzrośnie o 27,5 zł netto miesięcznie.
Reforma przyjęta przez Parlament Europejski 11 kwietnia 2024 r. sprawi, że unijny rynek energii elektrycznej będzie bardziej stabilny, przystępny cenowo i zrównoważony.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale 2023 roku w stosunku do pierwszego kwartału spadła o ponad 15 proc. i wyniosła 751,44 zł/MWh.
Nowelizacja rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną została podpisana. Co zmienia?
Dzięki nowym przepisom zostaną wprowadzone m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Mniej za prąd zapłaci sektor MŚP, samorządy oraz niektóre podmioty użyteczności publicznej.
Jeszcze dziś 30 czerwca 2023 r. można składać wnioski o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych – posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników oraz osób niepełnosprawnych.
W kwietniu 2023 roku zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”. Poinformowała o tym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w trakcie spotkania w Kozienicach.
Wraz z początkiem nowego roku przypominamy, że Tarcza Solidarnościowa, zaproponowana przez rząd, zakłada, że ceny energii w 2023 roku będą zamrożone na poziomie z ubiegłego roku. Jakie to będą limity?
Na kierowników jednostek sektora finansów publicznych został nałożony cel w zakresie zmniejszenia zużycia energii elektrycznej o 10%. Ma to posłużyć jako przykład oszczędzania prądu.
W dniu 28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych.
W głosowaniu, które miało miejsce 20 października 2022 r., posłowie poparli projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Dnia 14 października 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Dnia 14 października 2022 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowe przepisy przełożą się na brak wzrostu kosztów energii dla większości polskich rodzin. Przypominamy założenia ustawy.