Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Minister Klimatu i Środowiska 10 maja 2024 r. wydał decyzję zasadniczą dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. Decyzja zasadnicza dotyczy budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem reaktorów modułowych typu SMR.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka i Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Aline Des Cloizeaux 15 kwietnia 2024 r. otworzyli oficjalnie misję INIR 2, czyli Zintegrowany Przegląd Infrastruktury Jądrowej. Misja MAEA oceni gotowość Polski do realizacji kolejnej fazy Programu polskiej energetyki jądrowej.
O pracach nad pierwszą elektrownią jądrową rozmawiała 10 kwietnia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska z Patrickiem Fragmanem, prezesem i dyrektorem wykonawczym Westinghouse Electric Company, firmy-dostawcy amerykańskiej technologii dla polskiej elektrowni jądrowej.
Jak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.
W dniu 8 listopada 2023 r. odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezińskim. Tematem spotkania był rozwój polsko-amerykańskiej współpracy energetycznej, w szczególności energetyki jądrowej i bezpieczeństwa energetycznego.
Dnia 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, przedłożoną przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Firmy Westinghouse i Bechtel wspólnie utworzą konsorcjum do zaprojektowania i wybudowania elektrowni jądrowej na Pomorzu. Umowa między stroną polską a amerykańską została podpisana 25 maja 2023 r. w Warszawie.
Dnia 16 marca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.
W dniu 16 marca 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz spółka Orlen Synthos Green Energy podpisali umowę o współpracę określającą warunki współdziałania w zakresie budowy w Polsce niedużych, modułowych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR.
Dnia 9 marca 2023 r. Sejm przyjął ustawę o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Teraz akty prawne zostały przekazane do podpisu Prezydenta RP.
PGE Polska Grupa Energetyczna i ZE PAK podpisały porozumienie wstępne, które dotyczy utworzenia wspólnej spółki celowej, realizującej projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz firmy Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland (Westinghouse) podpisały 22 lutego 2023 r. umowę rozpoczynającą wspólne działania prowadzące do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Dnia 17 lutego 2023 r. Zespół do spraw rozwoju energetyki jądrowej w Polsce rozpoczął swoją działalność. Podstawowym celem Zespołu będzie wsparcie Ministra Klimatu i Środowiska w realizacji zadań związanych z rozwojem energetyki jądrowej w naszym kraju oraz zapewnienie koordynacji działań w tym zakresie.
Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.