Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 15 czerwca 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 14 kwietnia 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych oraz inwestycji towarzyszących.
W dniu 14 czerwca 2023 r. Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych pozytywnie zaopiniowała 11 poprawek w drugim czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego.
Od 28 kwietnia 2023 r. świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe nie tylko przy sprzedaży mieszkania, ale także przy najmie. Podejrzewa się, że koszty związane z nowym obowiązkiem mogą wpłynąć na większy czynsz.
W środę 14 czerwca 2023 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami dla wszystkich typów baterii sprzedawanych w Unii Europejskiej.
Do Rządowego Centrum Legislacji 14 czerwca 2023 r. trafił projekt Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie metod badania jakości paliw stałych. Co ma się zmienić?
Tarcza Solidarnościowa obowiązuje od jesieni 2022 roku. Dzięki niej ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Polakom przysługuje w niektórych sytuacjach nawet do 3 000 kWh limitu zużycia. Jednak, by z tego skorzystać należy złożyć specjalny wniosek do końca czerwca.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do wzięcia udziału w procesie zbierania opinii dotyczących krajowej wizji niskoemisyjnej transformacji energetycznej w kontekście wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej, a także kształtowania wkładu Polski w unijne cele klimatyczno-energetyczne do 2030 roku.
Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłaty za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego, uznanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym oraz terminu wnoszenia tej opłaty w roku 2024 trafił do Rządowego Centrum Legislacji 31 maja 2023 r. Co w sobie zawiera?
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zapewnienia finansowania budowy elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, przedłożoną przez Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
Plan dotyczący ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii obejmuje okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Co roku sporządzają go Polskie Sieci Elektroenergetyczne, by potem przedstawić go Prezesowi URE do 30 kwietnia danego roku, a jego uzgodnienie następuje do 31 maja.