Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPod koniec lipca Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. W trakcie prac legislacyjnych Senat zgłosił 54 poprawki, część o charakterze merytorycznym. Większość z nich została przyjęta.
Senat 28 lipca 2023 r. rozpatrzył rządowy projekt nowelizacji ustawy o OZE. W trakcie posiedzenia zgłoszono poprawki wprowadzające do systemu prawnego cable pooling. To rozwiązanie na które od wielu miesięcy czeka polska branża energetyczna.
Prezes URE przygotował nowe, aktualne wzory wniosków o umorzenie świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z biogazu rolniczego (świadectwa błękitne) lub z innych odnawialnych źródeł energii (świadectwa zielone).
W myśl uzgodnionego z Ministrem Klimatu i Środowiska harmonogramu aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych, tegoroczne aukcje rozpoczną się 13 listopada i potrwają do 22 listopada 2023 r.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE i innych ustaw w dniach 26-28 lipca 2023 r. znajdzie się na posiedzeniu plenarnym Senatu. 20 lipca odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska, podczas którego senatorowie pochylili się nad projektem. Co zostało ustalone?
Posłowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili plany, uzgodnione już z Radą, które wyznaczają nowe cele w zakresie oszczędności energii na 2030 rok w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Dnia 11 lipca 2023 r. Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 10 lipca 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Co reguluje projekt?
Dzięki nowym przepisom zostaną wprowadzone m.in. wyższe limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonych cenach. Mniej za prąd zapłaci sektor MŚP, samorządy oraz niektóre podmioty użyteczności publicznej.
Minister Klimatu i Środowiska opublikował Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej tzw. Energy Performance Contracting (EPC).