Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNowelizacja Prawa energetycznego wprowadziła nowy obowiązek sprawozdawczy związany z obrotem gazem ziemnym z zagranicą. Wymóg ten został wprowadzony przez dodanie do artykułu 49c ustępu 3 w nowelizacji.
Chodzi o projekty rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz do ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Czas na uwagi mija 22 września 2023 r.
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Rusza program „Ciepłe Mieszkanie”, który przewiduje budżet wynoszący 1,75 mld zł.
W celu szybszego rozwoju społeczności energetycznych Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchamia dofinansowanie na działania przedinwestycyjne i inwestycyjne. Nabór jest pierwszą częścią Inwestycji B2.2.2 Instalacje OZE, realizowanej przez społeczności energetyczne.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt z 13 września 2023 r. Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2024.
Do Rządowego Centrum Legislacji 18 września 2023 r. trafił projekt Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 13 września w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2024.
Do końca września każdego roku Prezes URE publikuje wysokość opłaty za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Ile wyniesie ona w 2024 roku?
Parlament Europejski zagłosował we wtorek 12 września 2023 r. za zwiększeniem wykorzystania energii odnawialnej, zgodnie z planami Zielonego Ładu i REPowerEU.
Nowelizacja rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną została podpisana. Co zmienia?
Przedsiębiorstwa energetyczne muszą przekazać informacje na temat kontraktów na dostawy gazu, mających wymiar transgraniczny. Obowiązek ten wynika z przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1938 z 25 października 2017 r. dotyczącego środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylającego rozporządzenie (UE) 994/2010.