Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazObywatele, którzy wcześniej zainwestowali w domową fotowoltaikę, skarżą się na niekorzystne zmiany systemu rozliczania tak uzyskanej energii elektrycznej. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich u minister klimatu i środowiska.
W dniu 6 października 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje oraz referencyjnych wolumenów sprzedaży energii elektrycznej.
Do Rządowego Centrum Legislacji 4 października 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2024 roku. Ile on wyniesie?
Kontrola Prezesa UE dotyczy obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia „błękitnych” i „zielonych” świadectw pochodzenia lub uiszczenia stosownej opłaty zastępczej.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale 2023 roku w stosunku do pierwszego kwartału spadła o ponad 15 proc. i wyniosła 751,44 zł/MWh.
Prezes URE 27 września 2023 r. wydał decyzję częściowo zatwierdzającą nowe Warunki Dotyczące Bilansowania (WDB), opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Decyzja wejdzie w życie 14 czerwca 2024 r. Termin ten wynika z konieczności umożliwienia uczestnikom rynku dostosowania się do zmian.
Dnia 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która implementuje do polskiego prawa kolejną część dyrektywy RED II dotyczącej wspierania OZE. W przepisach nowelizacji znalazły się również uregulowania dotyczące wodoru odnawialnego czy chłodu. Ponadto ustawa nakłada na Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wiele nowych obowiązków.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od sierpnia 2023 roku uruchomił nowy program dofinansowania przedsięwzięć energetycznych dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD). W ramach programu wspierane będą działania mające na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz budowę systemu magazynowania.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru, która spełnia wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR).
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na pokrycie kosztów w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu FEnIKS. Na jakie inwestycje będzie przeznaczone wsparcie?