Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 27 grudnia 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.
Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosi 72 TWh, a maksymalna wartość premii to blisko 17,3 mld zł.
Dnia 19 grudnia 2023 r. ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne dotyczące dłuższego obowiązywania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń, które Rada UE przyjęła na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii, zwiększenie pewności dostaw gazu oraz zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.
W dniu 15 grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny oraz operatora systemu dystrybucyjnego, Polskiej Spółki Gazownictwa.
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków nie nakłada na Jednostki Samorządu Terytorialnego dodatkowych obowiązków, a w szczególności nie ustanawia żadnych limitów, związanych z koniecznością wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł emisji z ogrzewania gospodarstw domowych. Tak donoszą resorty klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii.
Zgodnie z uregulowaniami ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, od 1 stycznia 2024 r. we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z OZE wskazano okres, w którym energia została wyprodukowana, który nie będzie mógł być dłuższy niż sześć miesięcy.
Podczas posiedzenia 7 grudnia 2023 r. Komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych przyjęły po pierwszym czytaniu projekt zakładający przedłużenie do połowy 2024 r. zamrożenia cen energii dla określonych grup odbiorców.
Pierwsze czytanie projektu zapewniającego ochronę odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 roku rozpoczęło się na posiedzeniu plenarnym 6 grudnia 2023 r.
W dniu 29 listopada 2023 r. Prezes URE po raz pierwszy zatwierdził spółce GAZ-SYSTEM istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliw gazowych.