Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrognoza w zakresie danych dotyczących ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną, wartości premii kogeneracyjnej, maksymalnej mocy zainstalowanej elektrycznej w nowych małych jednostkach kogeneracji lub znacznie zmodernizowanych małych jednostkach kogeneracji oraz jednostkowej wysokości premii gwarantowanej dla nowej małej jednostki kogeneracji, zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji oraz znacznie zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji.
Aukcja została przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 14 grudnia 2023 r. i zakończyła się w szóstej rundzie. W wyniku aukcji zawarto umowy ze 159 jednostkami rynku mocy, w tym 111 jednostkami fizycznymi z Polski oraz 48 jednostkami z Czech, Słowacji i Szwecji.
W dniu 25 grudnia 2023 r. przez ponad sześć kolejnych godzin na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Spowodowało to, że należy zastosować przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia. Ze względu na to wytwórcy energii z OZE powinni skorygować wnioski o wydanie świadectw za grudzień 2023 roku.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o OZE, które wprowadzają nowe zasady funkcjonowania klastrów energii. Przewidują one m.in. konieczność uzyskania przez klastry, które chcą uczestniczyć w nowym systemie wsparcia, wpisu do nowo utworzonego rejestru klastrów energii prowadzonego przez Prezesa URE.
W dniu 27 grudnia 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzoru sprawozdania wytwórcy energii w małej instalacji oraz sprawozdania wytwórcy biogazu lub biometanu.
Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną wynosi 72 TWh, a maksymalna wartość premii to blisko 17,3 mld zł.
Dnia 19 grudnia 2023 r. ministrowie osiągnęli porozumienie polityczne dotyczące dłuższego obowiązywania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń, które Rada UE przyjęła na podstawie art. 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Chodzi o ograniczenie wzrostu cen energii, zwiększenie pewności dostaw gazu oraz zmniejszać zależność UE od rosyjskich paliw kopalnych.
Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator.
W dniu 15 grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny oraz operatora systemu dystrybucyjnego, Polskiej Spółki Gazownictwa.
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków nie nakłada na Jednostki Samorządu Terytorialnego dodatkowych obowiązków, a w szczególności nie ustanawia żadnych limitów, związanych z koniecznością wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł emisji z ogrzewania gospodarstw domowych. Tak donoszą resorty klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii.