Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 15 grudnia Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy dla największych przedsiębiorstw sektora gazowego: sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny oraz operatora systemu dystrybucyjnego, Polskiej Spółki Gazownictwa.
Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków nie nakłada na Jednostki Samorządu Terytorialnego dodatkowych obowiązków, a w szczególności nie ustanawia żadnych limitów, związanych z koniecznością wykonania i przeprowadzenia inwentaryzacji źródeł emisji z ogrzewania gospodarstw domowych. Tak donoszą resorty klimatu i środowiska oraz rozwoju i technologii.
Zgodnie z uregulowaniami ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, od 1 stycznia 2024 r. we wniosku o wydanie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z OZE wskazano okres, w którym energia została wyprodukowana, który nie będzie mógł być dłuższy niż sześć miesięcy.
Podczas posiedzenia 7 grudnia 2023 r. Komisje energii, klimatu i aktywów oraz finansów publicznych przyjęły po pierwszym czytaniu projekt zakładający przedłużenie do połowy 2024 r. zamrożenia cen energii dla określonych grup odbiorców.
Pierwsze czytanie projektu zapewniającego ochronę odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła w 2024 roku rozpoczęło się na posiedzeniu plenarnym 6 grudnia 2023 r.
W dniu 29 listopada 2023 r. Prezes URE po raz pierwszy zatwierdził spółce GAZ-SYSTEM istotne postanowienia umowy o świadczenie usług przesyłania paliw gazowych.
Prezes URE opublikował metodologię określania wskaźnika uzasadnionego poziomu średnioważonego kosztu kapitału (weighted average cost of capital, WACC) dla operatorów systemów gazowych prowadzących działalność polegającą na przesyłaniu, dystrybucji, magazynowaniu, skraplaniu i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, na okres 2024-2028.
Prezes URE opublikował wysokość stawki opłaty OZE na 2024 rok, która jest ujmowana na rachunkach za energię elektryczną. Drugi rok z rzędu stawka opłaty będzie miała wartość 0 zł.
Komisja Europejska opublikowała listę inwestycji, które uzyskały status projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w sektorze energetycznym. Na listę wpisany został projekt budowy Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego.
Od 1 października 2023 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadziła m.in. nowy rodzaj wsparcia dla wytwórców biometanu. Urząd Regulacji Energetyki przygotował zakładkę dedykowaną przedsiębiorstwom, które chcą z niego skorzystać.