Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazZdaniem Ministerstwa Klimatu urobek z awarii sieci wodociągowych należy traktować jako odpad. Pod jakim kodem go zaklasyfikować i czy taki odpad można wykorzystać do utwardzania i podwyższania terenu?
Podstawową charakterystykę odpadów należy sporządzić dla każdej partii odpadów przed ich skierowaniem na składowisko odpadów. Czy będzie potrzebna również dla odpadów w postaci piasku z sitopiaskownika?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?
Nasilone zjawiska atmosferyczne, takie jak deszcz i burze, coraz częściej powodują szkody związane z zalaniem przez kanalizację komunalną. Ponadto zmiany klimatyczne spowodowały, że coraz częściej mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Kto za to odpowiada i czy właścicielowi zalanej nieruchomości należy się odszkodowanie? Kto oszacuje szkody?
Wprowadzane do kanalizacji lub do wód ścieki przemysłowe nie mogą przekraczać parametrów określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, w przeciwnym wypadku taka decyzja może zostać cofnięta. Czy w trakcie wszczętej procedury cofnięcia pozwolenia można ubiegać się o pozwolenie na wprowadzanie ścieków do cudzej kanalizacji, do innego zakładu?
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera przepisy regulujące kwestię gospodarowania ściekami. Na co zwróci uwagę WIOŚ?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków służy do oczyszczania i odprowadzania ścieków powstających na terenie własnego gospodarstwa domowego. Taki sposób zagospodarowania ścieków stanowi zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Z inną sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy inwestycja jest zlokalizowana na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.