SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wsparcie dla firm w elektromobilności i OZE

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.

Transformacja energetyczna w centrum uwagi

Nowy program priorytetowy ma na celu wsparcie firm w Polsce, które inwestują w rozwój technologii zeroemisyjnych oraz produkcję i magazynowanie odnawialnej energii. W obliczu polityki klimatycznej Unii Europejskiej firmy mają szansę na finansowanie kluczowych projektów, przyczyniających się do transformacji energetycznej.

Priorytety programu

Głównym celem programu jest wsparcie projektów w ramach niskoemisyjnej mobilności oraz sektora OZE. Inwestycje kapitałowe obejmują nabywanie udziałów i akcji w przedsiębiorstwach produkujących zaawansowane technologie. Program obejmie małe, średnie i duże firmy oraz spółki o średniej kapitalizacji, realizujące projekty o wysokiej gotowości wdrożeniowej.

Budżet przeznaczony na realizację inwestycji w kwocie 1,1 mld euro, zostanie przeznaczony przede wszystkim na nabycie i objęcie udziałów oraz akcji przedsiębiorstw tworzących zaawansowane produkty w łańcuchach wartości w obszarze nisko- lub zeroemisyjnej mobilności i energii. 

Inwestycje będą dotyczyć sektora prywatnego i publicznego na terenie Polski.

Działania legislacyjne i organizacyjne

Program priorytetowy "Instrument wsparcia dla gospodarki niskoemisyjnej" został opracowany w oparciu o nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, podpisaną przez Prezydenta RP w grudniu 2024 r. Trwają konsultacje z Ministerstwem Klimatu i Środowiska nad strategią inwestycyjną, która precyzuje szczegółowe wymagania wobec wnioskodawców.

Jakie dokumenty będą wymagane?

Wnioskodawcy będą musieli przedstawić m.in. następujące dokumenty:

  • Test Prywatnego Inwestora,

  • Studium Wykonalności,

  • Biznes Plan,

  • sprawozdania finansowe za ostatnie trzy lata,

  • analizy zgodne z zasadą DNSH (Do No Significant Harm).

Proces oceny wniosków oraz due diligence zostanie przeprowadzony przez ekspertów NFOŚIGW wraz z niezależnym Komitetem Inwestycyjnym.

Harmonogram realizacji

Program zakłada następujący harmonogram:

  • I kw. 2025 r. – konsultacje programu,

  • II kw. 2025 r. – nabór wniosków,

  • III kw. 2025 r. – ocena wniosków,

  • IV kw. 2025 r. – zawieranie umów inwestycyjnych,

  • II kw. 2026 r. – zakończenie realizacji inwestycji.

Konsultacje dla firm

Nowy program to unikalna szansa na rozwój polskich firm w kluczowych obszarach transformacji energetycznej, takich jak elektromobilność i odnawialne źródła energii. Obecnie trwają prowadzone przez NFOŚIGW konsultacje. Firmy mogą zgłaszać uwagi w zakresie wsparcia na adres: [email protected]

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 31 stycznia 2025 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/nfosigw

Słowa kluczowe:
dofinansowanieOZE
AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.