TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Pomoc publiczna na inwestycje, takie jak pompy ciepła oraz panele słoneczne

Dnia 19 września 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia na projekty inwestycyjne o znaczeniu gospodarczym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Obecnie trwają siedmiodniowe uzgodnienia międzyresortowe oraz konsultacje publiczne projektu. Zgodnie z ustawą 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danychminister właściwy ds. gospodarki może udzielać przedsiębiorcom pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto. To właśnie reguluje nowe rozporządzenie.

Na co będzie można dostać finansowanie

Chodzi o inwestycje polegające na produkcji urządzeń, takich jak baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).

Pomocą publiczną może zostać objęta także produkcja ich kluczowych komponentów oraz produkcja lub odzysk pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji urządzeń i kluczowych komponentów.

Kto skorzysta i na jakich zasadach?

Z pomocy mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zobowiążą się do realizacji projektów wymienionych w art. 53 ust. 2 ustawy z 7 lipca 2023 r. i nie znajdują się w trudnej sytuacji określonej przez Komisję Europejską. Chodzi o przejściowy kryzys wynikający z wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc musi ponieść nakłady inwestycyjne w kwocie o równowartości min. 110 mln euro, a także stworzyć co najmniej 50 nowych miejsc pracy. Projekty składa się do ministra właściwego ds. gospodarki.

Intensywność otrzymanej pomocy nie będzie mogła przekroczyć 15% kosztów kwalifikowalnych, a jej łączna kwota nie może przekroczyć 150 mln euro na przedsiębiorstwo. Wyjątkiem są inwestycje na obszarach objętych pomocą na podstawie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. W takiej sytuacji jej górna granica to 35% kosztów kwalifikowalnych oraz 350 mln euro. Maksymalna intensywność pomocy może zostać podwyższona o 20 punktów procentowych dla małych przedsiębiorców oraz 10 dla średnich. Pomoc dla przedsiębiorców będzie udzielana do 31 grudnia 2025 r.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl