Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazBezprecedensowe wzrosty cen gazu ziemnego, spowodowane działaniami rosyjskiego Gazpromu, wymagają szczególnych instrumentów prawnych. Dlatego też Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu.
Trwają prace nadprojektem rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej. Projekt określa sposób postępowania właściciela lasu na etapie planowania i realizacji działań z zakresu gospodarki leśnej.
2 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
Pomimo że ustawowy termin składania deklaracji do CEEB minął 30 czerwca, to nadal można, a nawet trzeba je składać. Czytamy tak na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Od 1 lipca 2022 r. we wszystkich gminach w Polsce obowiązuje Jednolity System Segregowania Odpadów (JSSO). Podpowiadamy, czy jego zasady obowiązują tylko mieszkańców nieruchomości czy też przedsiębiorców.
Od lipca 2022 roku w części lasów wokół miast i uzdrowisk, na terenach wypoczynkowych i rekreacyjnych nie będzie już prowadzona dotychczasowa gospodarka leśna. Obszary te uzyskają status lasów o zwiększonej funkcji społecznej.
Do 31 sierpnia odbiorcy przemysłowi mają obowiązek złożenia Prezesowi URE informacji i oświadczenia niezłożenie oświadczenia skutkuje wykreśleniem z wykazu odbiorców przemysłowych (z zakazem ponownego wpisu przez okres 5 lat).
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Zgodnie z projektem lokalne społeczności będą mogły zdecydować o możliwości lokalizowania nowych inwestycji dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych. Dotyczy to także odblokowania możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego w sąsiedztwie tych elektrowni.
Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
Rozporządzenie przewiduje, że podziemne magazyny na terytorium państw członkowskich będą musiały zostać napełnione przynajmniej w 80% przed zimą 2022/2023 oraz w 90% przed kolejnymi zimami. Na szczeblu wspólnotowym w 2022 r. Unia postara się napełnić podziemne magazyny łącznie w 85%.