Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRząd zajmie się 2 sierpnia 2022 r. podczas obrad projektem ustawy o wprowadzeniu od 2024 roku nowego rodzaju benzyny o podwyższonym udziale biokomponentów.
Zarząd Związku Miast Polskich (ZMP) negatywnie zaopiniował projekt uchwały w sprawie Krajowego planu gospodarki odpadami 2028 (KPGO 2028).
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego. Zostaną sprawdzone m.in. zasady dystrybucji surowca oraz to, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 11 lipca 2022 r., więc formalnie weszła w życie po 14 dniach. Jednak zapisy ustawy zostały zniesione procedowaną obecnie ustawą o 3-tysięcznym dodatku węglowym.
Rozporządzenie w sprawie poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2023 rok zostało opublikowane. Zakłada zmiany w wielkości udziału dla tzw. zielonych i błękitnych certyfikatów. Co za tym idzie?
Zmiany w ustawie Prawo wodne, ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mają na celu dostosowanie do wymogów tzw. dyrektywy ściekowej. To również doprecyzowanie monitorowania i kontroli indywidualnych systemów oczyszczania ścieków.
Projekt nowelizacji ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw jest już po konsultacjach publicznych i opiniowaniu. Jakie zmiany zawiera?
Polska nie zgadza się na to, aby Komisja Europejska narzucała państwom członkowskim cele redukcyjne, które zmuszałyby do ograniczenia zużycia gazu. W tym zakresie kraje UE powinny podjąć dobrowolne działania. Tak powiedziała minister Anna Moskwa podczas Nadzwyczajnej Rady Unii Europejskiej ds. Energii, która odbyła się 26 lipca 2022 r. w Brukseli.
W dniu 22 lipca 2022 r. Sejm przyjął ustawę zwalczającą przestępczość środowiskową. To największa od lat 90. nowelizacja Kodeksu karnego oraz wykroczeń z zakresu przestępstw środowiskowych. Kary będą dużo surowsze. Tak na konferencji prasowej oznajmił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
Jak podaje Polska Izba Gospodarowania Odpadami, Minister Klimatu i Środowiska skierował do konsultacji publicznych projekt ustawy o wielkoobszarowych terenach zdegradowanych. Chodzi o to, że znajdują się tam odpady niebezpieczne, zgromadzone w przeszłości na terenie zakładów, które obecnie należą do Skarbu Państwa.