Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak chronić zdrowie pracowników urzędów?

Dokument archiwalny
GettyImages-1180182878

Wiele osób patrzy na pracowników administracji przez pryzmat tego, że mają stabilną pracę przy biurku. Tymczasem natłok spraw, krótki czas na realizację zadań i kontakt z trudnymi petentami to spore obciążenie. Ciągłe dostosowywanie się do nowych regulacji prawnych, konieczność cyfryzacji dokumentów, presja sprawnego wykonywania obowiązków — to wszystko czynniki wywołujące zmęczenie i stres. Do tego dochodzi odpowiedzialność za decyzje administracyjne, często nierozerwalnie związane z życiem obywateli. Choć problemem wydawać mogłaby się monotonia godzin spędzanych przed komputerem czy stosem dokumentów, coraz wyraźniej widać, że praca w administracji może mocno wpływać na kondycję psychiczną i fizyczną. W praktyce chodzi już nie tylko o bóle kręgosłupa czy zmęczone oczy, lecz także o choroby wynikające z trybu życia prowadzonego przy takiej pracy, jak nadciśnienie, choroba wieńcowa, depresja czy cukrzyca. Warto zrozumieć, z jakimi wyzwaniami mierzą się urzędnicy, by móc dobrać rozwiązania podnoszące ich komfort i zapewniający bezpieczeństwo w kwestiach zdrowotnych.

Specyficzne ryzyka sektora administracji

Ryzyko wypadków w biurach urzędowych nie jest tak wysokie jak w fabrykach czy na budowach, lecz poziom zagrożeń zdrowotnych wcale nie jest niski. Wśród urzędników dość powszechnie występują dolegliwości, które latami potrafią rozwijać się niepostrzeżenie.

Wielogodzinna praca przy komputerze powoduje problemy z kręgosłupem, a także zespół cieśni nadgarstka. Z pozoru nieistotne bóle w okolicy szyi i ramion potrafią z czasem przekształcić się w przewlekłe schorzenia. Brak czasu na ćwiczenia oraz zbyt mało przerw w ciągu dnia sprzyjają nadwadze, a w perspektywie rozwijaniu się chorobom takim jak insulinooporność czy cukrzyca typu 2. Nadciśnienie, kłopoty z sercem i układem krążenia, depresja — siedząca praca połączona z dużą presją płynącą z otoczenia wprost przekładają się na poważne choroby. Początkowo może być to tylko przeciążenie, ale gdy dojdą do tego nieregularne posiłki i brak ruchu, sytuacja się komplikuje. Z jednej strony dochodzi kontakt z interesantami o różnych osobowościach, a z drugiej odpowiedzialność za decyzje, które nierzadko wpływają na lokalne społeczności. Takie obciążenia potrafią prowadzić do chronicznego stresu czy nawet wypalenia zawodowego. Warto także pamiętać, że nie każdy urzędnik jest przygotowany na agresję słowną lub pretensje wynikające z frustracji obsługiwanych osób.

Jak poradzić sobie z wyzwaniami, które praca stawia przed pracownikami administracji?

Ergonomiczne stanowiska pracy, wprowadzenie benefitów takich jak dostęp do karnetów na zajęcia fitness czy dodatkowe masaże to istotne aspekty, ale ważne jest też, aby zapewnić pracownikom szybką i skuteczną pomoc w razie choroby czy wypadku. Zarówno pracodawcy jak i pracownicy są zainteresowani rozwiązaniami, które sprawdzą się w kłopotach ze zdrowiem. Grupowe ubezpieczenie na życie jest jednym ze sposobów wspierających poszkodowanego i umożliwiające mu:

  • Wsparcie finansowe przy ciężkiej chorobie czy wypadku — długotrwałe leczenie potrafi mocno uszczuplić oszczędności. Odpowiednia polisa pozwala na szybkie uzyskanie pieniędzy, które można przeznaczyć na rehabilitację, wizyty u specjalistów lub potrzebny sprzęt medyczny.
  • Dostęp do usług dodatkowych — opieka psychologiczna, konsultacje ze specjalistami czy rehabilitacja po powrocie ze szpitala. To wszystko sprawia, że pracownik może szybciej skorzystać z usług medycznych, które oferują publiczne placówki.
  • Komfort dla całej rodziny — jeżeli w polisie można uwzględnić umowy dodatkowe dotyczące ochrony dla małżonka, dzieci czy nawet rodziców, poczucie bezpieczeństwa rośnie. Wsparcie finansowe w trudnych chwilach dla najbliższych stanowi duże odciążenie psychiczne.

Na rynku można znaleźć wiele różnych ubezpieczeń, ale nie każde będzie dostosowane do specyfiki wyzwań konkretnej grupy zawodowej. Program Administracja i Samorząd Warty to konkretne rozwiązanie, które łączy ogólne korzyści ubezpieczenia grupowego z uwzględnieniem typowych zagrożeń zdrowotnych urzędniczego środowiska.

Pracownicy mają prawo oczekiwać, że polisa odniesie się do faktycznych zdarzeń, jakie mogą im się przytrafić. W tym przypadku chodzi o siedzący tryb życia, większą podatność na dane schorzenia czy stres generowany przez kontakt z petentami. Program Administracja i Samorząd uwzględnia te specyficzne czynniki oraz dodatkowo wzmacnia zakres ochrony oferując pakiety dodatkowe np. Pakiet Chorób Cywilizacyjnych.

Dużym atutem ubezpieczenia grupowego jest jego elastyczność i modułowość. Należy uwzględnić fakt, że nie wszyscy potrzebują dokładnie tego samego. W jednej instytucji pracują ludzie w różnym wieku, o różnym stanie zdrowia i chcący zabezpieczyć się przed różnymi zdarzeniami. Dlatego warto zapoznać się nie tylko z zakresem podstawowym ubezpieczenia, ale sprawdzić zakres pakietów dodatkowych, które pozwalają rozszerzyć ochronę ze względu na sytuację życiową oraz chęć włączenia do polisy własnej rodziny. Ze względu na tą grupę zawodową prawdopodobnie najpopularniejszymi będą pakiety: Onkologiczny, Kardiologiczny, Wypadek czy Telezdrowie. Pracownik może samodzielnie rozszerzyć zakres swojej polisy o wybrane pakiety dodatkowe.

Postaw na spersonalizowaną polisę, by zapewnić zespołowi adekwatne rozwiązania

Dobór odpowiedniego ubezpieczenia bywa kluczowy, gdy w życiu zawodowym i prywatnym pojawiają się niepożądane sytuacje zdrowotne. Ubezpieczenie grupowe Warty dla Administracji i Samorządu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom branżowym, oferując elastyczne pakiety, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Szybki proces wypłaty świadczeń i szeroki zakres usług dodatkowych to konkretne rozwiązania, dzięki którym urzędnicy mogą liczyć na realne wsparcie w razie choroby lub wypadku.

Jeśli zarządzasz zespołem w jednostce samorządowej, warto zastanowić się, czy zespół znajduje się pod dobrą opieką w razie sezonowych zachorowań czy poważnych chorób. Czy w razie nieszczęśliwego wypadku pracownik będzie mógł szybko wrócić do zdrowia i otrzymać odpowiednią pomoc medyczną. Obecny rynek pracy stawia wyzwania kadrze zarządzającej, która powinna myśleć o tych wyzwaniach i oceniać problem z szerszej perspektywy. Grupowe ubezpieczenie na życie jest w stanie sprostać wyzwaniom ochrony zdrowia pracowników, a Program Warty został skonfigurowany pod potrzeby tej grupy zawodowej, aby zapewnić potrzebne wsparcie, pomóc w szybkim powrocie do zdrowia, bez martwienia się kosztami leczenia.