Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKażdy system zarządzania, w tym również ten dotyczący ESG, opiera się na fundamentalnych zasadach, które kierują działaniami organizacji. Te zasady, ściśle powiązane z wartościami przedsiębiorstwa, wskazują kierunek dla wdrażania efektywnych praktyk i osiągania celów. W obliczu braku jednolitego standardu dla ESG, pojawiające się wątpliwości co do jego implementacji są zrozumiałe. Dlatego warto zrozumieć genezę ESG i zbadać, jak 10 Zasad ESG oraz UN Global Compact mogą wspierać organizacje w tej transformacji.
Raportowanie środowiskowe w ramach ESG (Environmental, Social, and Governance) to kluczowy element strategii zrównoważonego rozwoju firm, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących wyzwań ekologicznych. Raportowanie ESG pomaga organizacjom w monitorowaniu i komunikowaniu ich wpływu na środowisko, społeczeństwo oraz zarządzanie. Zrozumienie tego, jak przedsiębiorstwa identyfikują, analizują i prezentują swoje działania środowiskowe, jest kluczowe dla inwestorów, konsumentów i regulatorów. Dowiedz się, jak efektywne raportowanie ESG może przyczyniać się do lepszej przyszłości naszej planety i społeczeństwa, jednocześnie zwiększając transparentność i odpowiedzialność biznesową i jakich przepisów należy dopilnować.
Termin „ślad węglowy” odnosi się do obliczenia całkowitej emisji gazów cieplarnianych generowanych w trakcie pełnego cyklu życia produktu lub działalności przedsiębiorstwa. Jest on przedstawiany w postaci ekwiwalentu dwutlenku węgla na jednostkę funkcjonalną produktu (CO2e/jednostka funkcjonalna). Jak można go obliczyć?
Aby woda była bezpieczna do spożycia, musi spełniać rygorystyczne normy mikrobiologiczne i chemiczne, które wykluczają obecność mikroorganizmów patogennych, pasożytów oraz wszelkich substancji w stężeniach, które mogłyby stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Precyzyjne wymagania dotyczące jakości wody pitnej są określone w odpowiednich przepisach regulujących jej jakość. W artykule omawiamy te wymagania.
Odpady stanowią nieodłączny element każdej działalności gospodarczej, a także życia codziennego. Odpowiednie postępowanie z nimi ma nie tylko pozytywny wpływ na stan środowiska naturalnego, lecz także umożliwia firmom działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, umożliwia reagowanie w sytuacjach, gdy istnieje podejrzenie o nielegalne składowanie odpadów. Niemniej jednak niezbędna jest wiedza na temat konkretnych procesów.
Dzięki audytowi Environmental Due-Diligence (EDD) inwestorzy mogą uzyskać wiarygodne informacje na temat przedmiotu transakcji, w szczególności na temat istniejących rodzajów ryzyka i potencjalnych zobowiązań z nim związanych w kontekście środowiskowym.
Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje rozporządzenie Komisji (UE) 2020/878 z 18 czerwca 2020 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia REACH. Zgodnie z nim od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje wyłącznie jeden szablon karty charakterystyki.
Firmy oczekujące na audyt w związku z przestrzeganiem wymogów normy ISO 14001 chcą jak najlepiej przygotować swoich pracowników do zadań z nim związanych. Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę?
Merytoryczne spotkania i konferencje poświęcone gospodarowaniu odpadów i ochronie środowiska, najnowsze rozwiązania branżowe, premiery produktowe, wyjątkowe jubileusze, specjalni goście oraz konkursy z atrakcyjnymi nagrodami – te i mnóstwo innych niespodzianek czeka na gości 23. edycji Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH od 8 do 9 marca 2023 roku w Targach Kielce.