SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Czy powerbank z logiem firmy to akumulator?

Pytanie: Dla naszych klientów przygotowaliśmy powerbanki z logo firmy. Są one dostarczane bezpłatnie i wyłącznie na terenie kraju. Czy są one uznawane za akumulatory i czy podlegamy odpowiednim przepisom?
Odpowiedź: Powerbanki są urządzeniami posiadającymi oprócz akumulatorów także układy elektroniczne, a ich użycie wymaga dopływu prądu elektrycznego (w czasie ładowania), dlatego należy uznać je za sprzęt elektryczny i elektroniczny, a nie za baterie czy akumulatory.

Artykuł 6 pkt 1 ustawy o bateriach i akumulatorach definiuje baterię i akumulator jako źródło energii elektrycznej wytwarzanej przez bezpośrednie przetwarzanie energii chemicznej, które składa się z jednego albo kilku:

  • pierwotnych ogniw baterii nienadających się do powtórnego naładowania albo
  • wtórnych ogniw baterii nadających się do powtórnego naładowania.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym sprzęt ten to urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, oraz urządzenie mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego bądź pól elektromagnetycznych, które są zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu przemiennego oraz 1500 V dla prądu stałego.

Za sprzęt można uznać tylko urządzenie stanowiące pewną całość, tzn. produkt finalny. Przyjęło się nim określać urządzenia lub jednostki (części składowe) urządzeń, które mają bezpośrednią funkcję, posiadają własną obudowę oraz - w stosownych przypadkach - gniazda i połączenia przeznaczone dla użytkownika końcowego.

Podstawa prawna

Ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 1113.)

AUTOR Norbert Szymkiewicz
Norbert Szymkiewicz
Inspektor ds. BHP/PPOŻ i ochrony środowiska, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Biologii, specjalizacja Ochrona środowiska. Ukończył także studia podyplomowe w zakresie BHP oraz kurs Inspektorów PPOŻ. Realizuje zadania z zakresu Ochrony środowiska – stała obsługa klienta, przygotowywanie instrukcji magazynowania substancji chemicznych czy instrukcji składowania odpadów